hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

18. 06. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuHlásime sa k mieru a spravodlivosti

Toto vyhlásenie vydalo deväťdesiattri významných svetových osobností ako výraz odporu voči vojne a odhodlanosti zasadiť sa za lepší svet v predvečer útoku na Irak v roku 2003. Sú medzi nimi napríklad americký lingvista Noam Chomsky (najcitovanejší žijúci autor), spisovatelia Eduardo Galeano z Uruguaja a Arundhati Royová z Indie, ekonómka Susan Georgeová z Francúzska, či aktivisti Vittorio Agnoletto z Janovského sociálneho fóra a Christophe Aguiton z francúzskej organizácie ATTAC. Autori vyhlásenia sa ho vzhľadom na povážlivú situáciu vo svete po znovuzvolení Georgea Busha za amerického prezidenta rozhodli „oživiť“ a začať nanovo zbierať podpisy. Doteraz ho podpísalo vyše 120 000 ľudí z 229 krajín sveta. V súvislosti s nadchádzajúcou návštevou dvoch z najmocnejších mužov sveta na Slovensku je toto vyhlásenie aj u nás dnes hlboko aktuálne. Dajte aj vy najavo svoj nesúhlas s nezákonnou vojnou v Iraku, v Čečensku, s porušovaním ľudských práv všade na Zemi, i svoje odhodlanie zasadiť sa za iný svet, a pripojte svoj podpis. Ak s vyhlásením súhlasíte, upozornite naňho aj svojich priateľov a známych, alebo v priebehu návštevy šírte text verejne na výraz svojho pokojného nesúhlasu s politikou Busha a Putina. Samozrejme, nezabudnite pritom ani na biele X...

(11. 04. 2003)Linka na dnesGreen Socialist Network

Drobná britská skupinka s veľkou myšlienkou: spojiť to najlepšie z „červenej a zelenej" do jedného politického prúdu. Jej nevýhodou je malý dosah; výhodou pomerne mohutné intelektuálne zdroje, medzi ktoré patrí v neposlednom rade Pat Devine z Manchesterskej univerzity, tvorca jedného z modelov demokratického „nesovietskeho socializmu".Nálepkovať je jednoduché


Patrik Kamenský

vydané 18. 01. 2006 • prečítané 9688x
formát na tlačV Správe o boji proti prejavom násilia, intolerancie a extrémizmu v SR, ktorú utorok a v stredu preberali poslanci výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, ako aj poslanci Výboru pre ľudské práva , národnosti a postavenie žien, je pár zarážajúcich faktov. Tým prvým je mimoriadne vágna definícia ľavicovo orientovaného extrémizmu, ktorý je podľa správy, mimo iných charakteristík, prezentovaný antiglobalistickými ideami.


Bohužiaľ nechápem, ktoré to sú. V prípade, že pod túto definíciu spadajú aj ľudia kritizujúci ekonomickú globalizáciu, štrukturálne politiky Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, rozširovanie voľného obchodu pod vedením Svetovej obchodnej organizácie, alebo súčasnú neoliberálnu politiku obmedzejúcu úlohu štátu vo verejnom sektore, tak ide o úplné nepochopenie podstaty demokracie. Sloboda jednotlivca a jeho kritického nazerania na usporiadanie spoločnosti (v prípade, že svojim konaním nenarušuje slobody ostatných) je predsa hybnou silou v dejinách ľudstva, ako aj jadrom súčasného chápania ľudských práv, ako ich poznáme. Na debatách v rámci tohto názorového spektra našej spoločnosti sa v súčasnosti zúčasňujú napríklad aj Bono Vox z U2, alebo Bob Gedolf a nikto ich neoznačuje za extrémistov, naopak štátnici sa s nimi stretávajú a diskutujú (Tony Blair). Apropos, o následkoch štrukturálnych politík MMF, ktoré odporcovia ekonomickej globalizácie kritizujú, by možno vedeli s trpkosťou v hlase porozprávať aj obyvatelia Argentíny, Mexika, či Haiti.

Ďalšou problematickou oblasťou správy sú spomínané prejavy násilia ako spôsob vyjadrovania nesúhlasu. Existuje tu bohužiaľ opodstatnená obava, že kvôli pár zakomplexovaným jedincom nachádzajúcim odvahu v dave povedzme na rozbitie výkladu, sa budú postihovať aj pokojní občania dožadujúci sa svojich občianskych práv, ako je sloboda slova a zhromažďovania. A to, že sa verejné protesty, alebo demonštrácie konajú pred štátnymi budovami, alebo veľvyslanectvami má predsa aj symbolický význam. Skupina občanov obetujúca svoj voľný čas, ktorého hodnota má v súčasnej ultrarýchlej spoločnosti cenu peňazí, sa logicky dostaví pred inštitúciu, od ktorej očakáva riešenie daného problému resp. kde sa daný problém začal, končí atď. Príkladom môžu byť demonštrácie proti trestu smrti pred väznicami alebo súdmi v USA, alebo zhromaždenia Amnesty International pred bieloruským veľvyslanectvom. Skutočne je ťažké pochopiť, prečo sa tieto nevyhnutné nástroje vyjadrenia občianskeho postoja v správe vôbec spomínajú.

A že sa počas takýchto stretnutí podpisujú petície a rozdávajú propagačné materiály? Ale veď sú to častokrát jediné prostriedky občianskych združení ako osloviť verejnosť a vytvoriť tak tlak na politikov, vzhľadom na fakt, že nemajú dostatok finančných zdrojov na nákladnejšiu informačnú kampaň alebo zaplatenie si drahej lobingovej agentúry, ako to robia mnohé zahraničné firmy. Opäť je v správe badať nízku rozlišovaciu schopnosť medzi medzi narušovaním verejného poriadku a snahou o aktívnu participáciu obyvateľstva na verejnom živote. Takýto paušálny prístup voči zhromaždeniam a tým, čo sa na nich deje je veľmi nebezpečný.

V odseku venujúcemu sa ľavicovému extrémizmi sa ďalej konštatuje zvýšený výskyt demonštrácií napr. proti operáciám v Iraku. Aký súvis má názor , že vojna založená na vykonštruovaných obvineniach, snahe o ovládnutie prírodných zdrojov cudzej krajiny a kompletnej ignorácii medzinárodného spoločenstva, s ľavicovým extrémizmom? Podľa tejto logiky máme opäť desiatky miliónov ľavicových extrémistov v Bruseli, Londýne, Paríži, Melbourne, New Yorku, San Franciscu atď.

Je mimoriadne jednoduché dať nálepky skupine ľudí, kategorizovať ich a označiť za nebezpečných extrémistov. Je to oveľa jednoduchšie ako poctivá diskusia o otázkach, ktoré ich trápia. Celý tento článok má z môjho pohľadu za cieľ jediné: presnejšiu a detailnejšiu definíciu ľavicového extrémizmu. Ak si totiž rovnakú pozornosť bezpečnostných zložiek zasluhuje človek, ktorý má výhrady k privatizácii vodných zdrojov v Bolívii (čo následne vedie k neúmernému zdražovaniu vody pre tých najchudobnejších), a človek, ktorý má výhrady k existencii Rómov, alebo Židov na tejto planéte, svedčí to o nulovej rozlišovacej schopnosti predkladateľa správy. Štát samozrejme má právo vydávať a vykonávať svoje vlastné nariadenia. Ak však vydáva pokyny tam, kde by vôbec nemal zasahovať, tak bráni formovaniu akejkoľvek individuality, obmedzuje kreatívny vývoj a preniká oveľa hlbšie do detailov života, ako je nevyhnutné. Toto si dúfajme v utorok a stredu uvedomili aj poslanci obidvoch dvoch výborov, keď o správe o extrémizme v SR rokovali.

Vaše komentáre:

eddie  (29.03.2019 18:47:48)     
adidas eqt support
[url=http://www.airmax-270.us.org/]nike air max[/url]
[url=http://www.katespadepurses.us.org/]kate spade[/url]
[url=http://www.airmax-90.us.org/]air max 90[/url]
[url=http://www.new-balance.fr/]new balance femme[/url]

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.