hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

30. 03. 2017 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuOd revolúcie ku kompromisu a zase naspäť

Michal Polák

„Zomrel jeden zo zakladateľov Solidarity,” hlásali prednedávnom titulky novín. K tomu pár povrchných slov, povinná úlitba panujúcemu antikomunizmu, a dosť. No Jacek Kuroń je príliš veľká a zložitá postava, než aby sa vtesnala do dnes zaužívaných koľají. Bola by škoda, keby zostalo len pri tom, čo má slovenský čitateľ možnosť dozvedieť sa z médií stredného prúdu. Pretože – kto to bol v skutočnosti Jacek Kuroń? Mladý idealista, ktorý vstúpil do komunistickej strany, pretože chcel pomôcť ľuďom naučiť sa, ako si majú sami vládnuť. Prísny marxista, ktorý z nej bol vylúčený za kritiku ostrú až na samú dreň. Revolucionár, ktorý sa už ako chlapec pripravoval na väzenie – i keď sa mu nesnívalo, že ho nakoniec dokopy na deväť rokov dá uväzniť strana, ktorú považoval za „svoju“. Stúpenec kompromisu, ktorý tak dlho presadzoval „sebaobmedzujúcu revolúciu“, až ho napokon nemožnosť kompromisného riešenia priviedla k rúcaniu „komunizmu“. Skeptik, ktorý v krajine „reálneho socializmu“ radil radšej nežiadať legalizáciu nezávislých odborov. Nadšenec, ktorý sa stal jedným z najvytrvalejších vodcov tých istých odborov. Sociálny demokrat, ktorý považoval za svoju povinnosť pomôcť pri budovaní kapitalizmu. A napokon fanúšik alterglobalistického hnutia, ktorý sám seba za svoju úlohu pri budovaní kapitalizmu odsúdil.

(06. 07. 2004)Linka na dnesVysokoškoláci.sk

Stránka slovenského študentského hnutia. Informácie o pokusoch ministra Martina Fronca deformovať slovenské školstvo, argumenty proti zavedeniu školného, články z tlače, diskusia o pripravovaných akciách atď. Vrelo odporúčané.Plesáme


Gabriela Rothmayerová

vydané 03. 03. 2005 • prečítané 13044x
formát na tlačČipky, hodváby, satény, šantungy, šifóny, atlasy ružové, žlté, bordové, biele, čierne, tyrkysové, indigovomodré, slivkovomodré, pomarančové i miešané, na pleciach ledabolo obkrútené prírodné umelo zafarbené kožušiny, spod dlhých sukní vykúkajúce špice na mieru ručne vyrobených lodičiek dám a motýle pod krkom pánov. Vo valčíkovom rytme sme vtancovali prostredníctvom Orangom zvolených prvotriednych občanov slovenskej spoločnosti do plesovej sezóny roku 2005. Kto vraj na Slovensku čosi znamená, ten bol tam. Pozvaný.


Smotánka, (okrem niekoľkých umelcov, znamenajúcich vo svojom odbore naozaj elitu) teda smotánka utlčená v mažiari veľkých peňazí, sa pred kamerami predviedla svojmu ľudu. Oproti predchádzajúcim rokom nechýbal vari nikto – azda iba Jozef Majský. Ba ktovie, prečo ho nepozvali, veď času i peňazí má vari stále dosť...

Stálo by za samostatnú úvahu, kto dnes na Slovensku predstavuje smotánku, a možno by sme sa aj dobre zasmiali.

Zaujal ma však iný pôvabný detail tejto (Orangom) vybranej spoločnosti: ako sa dámy cudne vyjadrovali o cene svojich prenádherných rób. Takmer každej z opýtaných ušila model kamarátka alebo iná dobrá pani. A nedalo sa povedať, koľko vlastne stál – ak už bola otázka príliš dobiedzavá, dáma vynachádzavo zaodela sumu do množstva priateľstva a lásky. O peniazoch radšej nie...

Možno zhodou okolností, ale možno silou zákonitosti, prinášala televízia zároveň s obrázkami z otváracieho plesu sezóny aj zábery z Indonézie. A mne sa zdalo, akoby tvárou v tvár strašnej chudobe, ktorú tam dolu, v Indonézii, z načančaných pobreží zmyla krutá vlna tsunami, zafungoval aj u našej slovenskej ,,smotánky“ ostych. Alebo žeby (v optimálnom prípade) podvedome fungoval ostych voči tým, ktorí sa v zlatokopeckej poprevratovej privatizačnej horúčke ,,vzdali“ svojho bohatstva v prospech svojich zvolených zástupcov? Alebo je to (chvalabohu) mravný pozostatok slovenských ľudových rozprávok, kde pyšné princezné ťahali za kratší koniec, proti doma hrach preberajúcim Popoluškám? Alebo azda tak trochu neuvedomelá obava – radšej neprovokovať skrytú silu Popolvárov? (Sociologická mapa Slovenska výrečne rozpráva o ich množstve v pospolitom ľude – jaj, a keby sa tak nahnevali a boli zlí, hrôza pomyslieť!)

Smotánka, medzi ktorú sa smrteľník z vlastnej vôle dostať nemohol, sa zabávala a televízie usilovne prinášali zábery z krútňavy sukní, leskov, úsmevov, hladkých masiek vymaľovaných tváričiek. Nadšené moderátorky, vari tak trochu aj unesené svojou dôležitosťou, že sú medzi vybranou spoločnosťou, skladali tehličku po tehličke múr oddeľujúci dôležitých, úspešných, krásnych, bohatých a zdravých od tých doma (iste ticho závidiacich). Videli sme divadelných umelcov, ktorí sa v opere cítili prirodzene a aj pôsobili prirodzene – boli na domácej pôde. Videli sme slečny a pánov známych z médií. Videli sme krajčírov a krajčírky, kaderníkov a kozmetičky (dnes sa nazývajú imidžmejkri či vizážisti a stailisti), a potom akýchsi neznámych ľudí, asi tiež veľmi dôležitých. Dievčence s mikrofónom v ruke tehličku po tehličke skladali do hláv prizerajúcich sa, čo majú robiť, ak sa chcú tej nedostižnej smotánke priblížiť: Napodobňovať! To je vari najsilnejšia črta nášho provinčného sveta. Nakúkať za blízky i vzdialenejší plot, (kto šikovnejší až za mláku), odkukať cudziu kožu a napratať sa do nej. Namaľovať si šľachtický erb, postaviť si podeň dom – a sme aristokrati!

Nevdojak som si spomenula na obdobie americkej rekonštrukcie po vojne Juhu proti Severu, ako ju vo svojom slávnom románe stvárnila Margareth Mitchell. Porazení Južania si zakladali na svojej chudobe, na poštopkaných sukniach a rukavičkách. Kto bez ostychu ukazoval svoje bohatstve (pochádzajúce zväčša z vojnových a povojnových špekulácií), sám sa vyčlenil z ,,dobrej“ spoločnosti...

Myslím si však, že horšia ako snobstvo je prázdnota, ktorú drobní každodenní manipulátori šíria do domácností: vy neznámi, vy pešiaci, vy chudáci, vy ste nič. Nikto. Iba pokazený vzduch. Váš život nemá žiaden veľký zmysel. Právo na veľkolepú zábavu je vyhradené. Lebo už nie je pravda, že si máme byť na tomto svete v prežívaní života všetci rovní. Zaujímaví a hodnotní sú iba tí, ktorých si vyberie firma Orange a ukáže vám ich v honosných róbach pred kamerami, zaujímavé sú ich ľúbostné avantúry, ich farebne zladené oblečenia, ich apetít, ich mlsné jazýčky, ich záľuba vo valčíku ale aj v rýchlych autách, ich exotické dovolenky, ich vily a bazény. Tam, kde sú oni, tam je ten pravý život. Pochopte – a nezavadzajte. A keď ste takí nímandi, keď okrem svojho holého života nič zaujímavého nemáte, ani peniaze ani pôvod, ba ani výnimočný talent , keď teda nič neznamenáte – tak načo vlastne žijete?! Prečo znepríjemňujete inak tak geniálne rozbehnutý vlak úspešných? Prečo závidíte?! Usilujte sa, a keď budete mať šťastie, možno sa pre spoločnosť vyvolených ,,narodíte“ – ale inak neotravujte!

Proti tejto médiami šírenej idey prázdnoty existuje pomoc. Nepoddať sa. Stlačiť gombík na ovládačoch - tých technických, i tých trikových – ktoré nám manipulujú vlastné prežívanie. Svet je tu pre každého mravca, pre každého božieho tvora otvorený, netreba si ho nechať vziať.

Je zima, vzduch vonia po melónoch. Tak sa ho treba zhlboka nadýchnuť. Ako napísal kedysi Sinclair Lewis vo svojom duchaplnom románe: vzduch je zadarmo.Gabriela Rothmayerová je novinárka a spisovateľka. Článok bol napísaný pre Parlamentný kuriér.Vaše komentáre:

Optimista  (04.03.2005 23:41:48)     
Výborne
Je to presné !

Reagovať

Peter Gürtler  (07.03.2005 13:05:55)     
Parlamentny kurier !?!
Pani Rothmayerova, co myslite, kolko ludi si to v NR SR precitalo do konca ?

A mozno ze sa vacsina nasich zastupcov obcanov niekde potichu hanbi, spolu so svojimi priatelmi z tej nasej smotanky...

Reagovať

  
Gabriela  (08.03.2005 08:03:40)     
Re: Parlamentny kurier !?!
Dobra otazka. Ale ked som dostala ponuku publikovat v tom vyblyskanom, na kriedovom papieri vydavanom periodiku, zdalo sa mi povabne vyuzit tu moznost a zrkadielko. A zda sa, ze sa v nom niekto aj zazrel. O dalsi prispevok ma uz nepoziadali. I tak se da. G.

Reagovať

     
Peter Gürtler  (08.03.2005 11:54:49)     
Re: Re: Parlamentny kurier !?!
Nevadi, ze uz nechcu...

Ono, mozno pride raz doba (v bajnej buducnosti), ked taketo texty uz nebude treba pisat...

Reagovať

louis vuitton outlet  (12.12.2013 03:44:53)     
louis vuitton outlet
Even though celebrities have a ton of money and are louis vuitton bags gifted items left and right, it is refreshing when they find a bag that they truly adore and carry it on multiple occasions. It makes them seem michael kors more like us, as cliche as that sounds. Lately, I’ve noticed that Vanessa Hudgens has been seen cuddling with her new boyfriend, Austin Butler, (I consider him new because I still think of her as being with Zac Efron) non- stop. They seem like michael kors outlet they are really into each other.But you know what else it seems like Vanessa Hudgens is really into? Her MICHAEL louis vuitton Satchel. Vanessa has been seen multiple times carrying her version of this school-bag in embossed ostrich finish over the past week. She can’t put it down and I can see why. The casual cool vibe fits LA style and Vanessa’s constant music festival vibe. While the bag michael kors outlet is sold out, there are similar versions available via Neiman Marcus.I’m continually surprised by the huge number of louis vuitton bags that I see women carrying in every city that I visit. One of the most recognizable bags from the line is the louis vuitton Hamilton, which has been issued in nearly countless colors, sized and materials. The version above may be the most exciting, though; like Michael Kors Outlet other designers, MK is always giving back and after the tragic earthquake in Japan, Michael decided to help.MK debuted a limited edition Hamilton handbag in support of the Great East Japan Earthquake relief effort during Fashion’s Night out in Tokyo and gucci purses to follow its success, the U.S. will launch this bag for a 24 hour period starting tomorrow, Monday January 22nd. The bag will be available only through a link from the louis vuitton outlet facebook page and in select louis vuitton outlet retail stores.The designer will donate 100 percent of the proceeds from the sale of the bag Christian Louboutin Outlet to support relief efforts for the Great East Japan Earthquake via the Japanese Red Cross Society. While many only give a portion of proceeds to causes, I find it entirely commendable that louis vuitton purses will give 100%.The bag is the coveted Hamilton in a deep berry-colored matte gucci bags embossed python finish. A keychain is attached that will serve as a reminder of those in Japan with a series of MK logo and “Michael Hearts Japan” charms. Not only is this bag for a great cause, but it truly is a great looking bag. Check the louis vuitton handbags facebook page tomorrow for more details.

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.