hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

14. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuO chudobe, farebných televízoroch a reve vôd

Michal Polák

Keď som pred pár rokmi začal pracovať vo Veľkej Británii, zorganizovala naša firma pre novopečených zamestnancov-cudzincov orientačný víkend, aby nás oboznámila s britským životom a zvyklosťami. Jeden zo sprievodcov nás v rámci neho zaviedol aj do severného Oxfordu, do oblasti, ktorá patrila podľa jeho slov k tým najchudobnejším v Británii. Kolega pochádzajúci z východnej Afriky sa však počas obhliadky nahlas ohradil: ale prosím vás! Toto že je chudoba? Mali by ste sa prísť pozrieť k nám, to by ste videli chudobu!

(05. 02. 2004)Linka na dnesSociálne diskusné fórum

Zaujímavá, informatívna webstránka - fórum o témach sociálnej politiky. Oficiálne nestranná a nestranícka, ale určite užitočná pre tých, ktorí sa o tieto témy zaujímajú skôr zo sociálneho, ako "antisociálneho" uhla. Sponzorované nadáciou nemeckej sociálnej demokracie Friedrich Ebert Stiftung.Ani Putin, ani Bush!

Kampaň „biele X“


aniPUTINaniBUSH

vydané 16. 02. 2005 • prečítané 10312x
formát na tlač24. februára prídu do Bratislavy dvaja muži, ktorí sú najviac zodpovední za diskreditáciu pojmov sloboda a demokracia vo svete. Slovensko však mlčí. Mlčia politici, ktorí nevzdávajú úctu predstaviteľom dvoch štátov, ale klaňajú sa ich moci. Mlčia mimovládne organizácie, ktoré inak nikdy nevynechajú príležitosť, aby kritizovali porušovanie ľudských práv v štátoch odmietajúcich diktát Washingtonského konsenzu. Dnes sú im ľudské práva ľahostajné. Dnes sú zhovievaví voči mučeniu väzňov na základni Guantanámo, dnes nevnímajú utrpenie čečenského ľudu, dnes nechcú vidieť okliešťovanie ľudských práv, ruských i amerických občanov.


Slovenská politická elita si nikdy nedovolila prejaviť vo vzťahu k Washingtonu ani len neoficiálne vlastný názor. Nikdy neodmietla žiadosť zo strany amerických úradov. Nikdy sa kriticky nevyjadrila o zahraničnej politike USA, a to ani vtedy, keď celý svet registroval zlyhanie v Iraku a naši susedia otvorene hovorili o podvode. O tomto zvláštnom vzťahu sa už otvorene diskutuje aj v občianskych kruhoch vo svete. O našej krajine sa hovorí, že George Bush si ju nevybral preto, lebo je "stredoeurópskym tigrom", ale preto, lebo tu mocní môžu robiť čokoľvek a obyvateľstvo na to nezareaguje. Hanbíme sa za túto povesť a chceme pred celým svetom demonštrovať, že nám nie je ľahostajné, kam vedú títo dvaja muži náš svet. Oni nesú hlavnú zodpovednosť za to, že náš svet sa čoraz viac stáva svetom vojen, etnického násilia, rastu chudoby, zhoršovania životného prostredia. Nenecháme si vnútiť falošnú predstavu, že hlavnými vinníkmi utrpenia na tejto planéte nie sú najmocnejší, ale najbezbrannejší.

George Bush a Vladimír Putin prichádzajú do krajiny, ktorá prežila pohnuté storočie. To storočie ju naučilo citlivo reagovať na vyhlásenia veľmocí, že pomáhajú slabším štátom tým, že ich okupujú. To storočie ju naučilo, že je vždy nebezpečné, ak chcú štáty reštukturalizovať svet podľa vlastných predstáv. Chceme hlavám najmocnejších krajín v Bratislave tlmočiť práve túto našu historickú skúsenosť. Chceme tak urobiť spôsobom, ktorý je zreteľný, priamy a nikoho neuráža.

Vyzývame všetkých občanov SR, aby v deň summitu oboch prezidentov nosili na svojich šatách viditeľné biele stužky. Biele stužky ako vyjadrenie túžby po mieri na celom svete. Biele stužky ako vyjadrenie solidarity so všetkými trpiacimi v dôsledku politiky pánov Busha a Putina. Biele stužky ako vyjadrenie protestu proti rastúcemu počtu obetí civilných vojen, proti rastúcemu zbrojeniu, proti rastúcemu drancovaniu prírodných zdrojov a ochudobňovaniu väčšiny obyvateľov sveta. Očistime Slovensko od povesti ľahostajnej krajiny a dajme najavo, že tak ako všetci humánne zmýšľajúci ľudia, aj my sa hlásime k mieru, spravodlivosti a rešpektovaniu ľudských práv bez rozdielu. Dokážme, že význam slobody určuje naša vôľa a nie rozhodnutia Busha a Putina.


Kampaň „biele X“

Kampaň bielych stužiek je postavená na stužkách v tvare bieleho X, ktoré by sa nosili na šatstve počas trvania bratislavského summitu. Vybrali sme si symbol bieleho X, ktorý spája bielu farbu ako symbol mieru s tvarom x, ktoré má viacero významov. X je písmenko abecedy, krížik v tvare x sa používa na vypĺňanie formulárov ako volebných hárkov a tvar x môže taktiež vyjadrovať odmietnutie. Biela farba v kombinácii s tvarom X je teda veľmi vhodným symbolom pre vyjadrenie názoru mierového, či pasívneho odporu, v súvislosti s návštevou Prezidentov Busha a Putina.

Kampane s rôznofarebnými stužkami sa stali časťou občianskych iniciatív na Slovensku a radi by sme boli, ak by sa kampaň bieleho X stala rovnako občianskou iniciatívou. Nosenie bieleho X nieje radikálnym vyjadrením názoru, ako sú pre niekoho napríklad demonštrácie, je to skôr vyjadrenie solidarity, občianstva a osobného názoru. Snažili sme sa dať Bielemu X čo najširší význam tak, aby ho mohli nosiť rôznorodí ľudia s rôznorodými názormi, tak aby sa nebáli, že ich niekto označí za extrémistov.

Kampaň bielych X je občianska kampaň a každý z ľudí, ktorý si biele X pripne, tak môže urobiť z mnohých dôvodov pre ktoré má výhrady alebo námietky voči návšteve prezidentov Busha a Putina. Dôvody, prečo si niekto pripne biele X, môžu siahať od kritiky prozápadných reformácií slovenskej vlády, až po vyjadrenie ktoré hovorí: "v tomto meste sa stretnú dvaja muži, ktorých ďalšie kroky ovplyvnia svet na globálnej úrovni a zasiahnu aj mňa. Som si vedomý, že rozhodnutia ktoré sa dotknú aj mňa, budú urobené bezo mňa, za zavretými dverami". Biele X berieme ako vyjadrenie občianstva a vyjadrenie toho, že jednotlivec má tiež svoj hlas. Biele X je jednoduchý symbol, ktorý sa vytvorí prekrížením dvoch kúskov bielej stužky, ktoré sa s pomocou špendlíka pripnú na odev. Boli by sme radi, ak by sa do tejto iniciatívy zapojilo čo najviac ľudí.

Chceme zároveň podotknúť, že nosenie bieleho X je vyjadrením osobného názoru, legitímnym právom každého človeka, a že nosiť biele X nie je extrémistické a nie je radikálne.aniPUTINaniBUSH je voľné zoskupenie ľudí s rôznorodými názormi, ktorí sa chcú vyjadriť k politike prezidentov Busha a Putina a k ich návšteve na Slovensku. K iniciatíve sa môže pridať každý jednotlivec. Nestojí za nami žiadna organizácia, politická strana. Všetky aktivity robíme vo vlastnom voľnom čase a financujeme ich z vlastných peňazí.

Vaše komentáre:

JK  (20.02.2005 13:49:34)     
Mlčanie jahniat
Ako sa môžeme čudovať, že v našich "demokratických" médiách chýbajú v článku spomínané výhrady voči Bushovi?! Veď mu všetci lezú do zadku. Toľko nekritického riťolezectva, slepoty a hluchoty voči prešľapom a ignorantstvu mocných tu nebolo ani do prevratu v roku 1989. Ale už keď čušia v prípade Ameriky, aspoň že čušia v prípade Ruska. Pretože Putinova administratíva sa o "šírení demokracie a slobody" po svete musí ešte od cowboyov strašne veľa, veľa učiť....

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.