hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

14. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuOrganizácie kritizujú politiku vlády proti chudobe

Jakub Topol

Už aj na Slovensku existuje národná Sieť proti chudobe! Ide o združenie mimovládnych organizácií, ktorého cieľom je podporovať, organizovať a koordinovať aktivity zamerané na chudobných ľudí. Už od roku 1989 existuje Európska sieť proti chudobe (European Anti-Poverty Network, EAPN), v ktorej však Slovensko zatiaľ nemá žiadne zastúpenie. Čoskoro by sa to malo zmeniť.

(15. 12. 2004)Linka na dnesBritské listy

Pravepodobne najlepší český internetový denník, s výrečným podtitulom „o všem, o čem se v České republice příliš nemluví". Pôvodný autor projektu Jan Čulík žije dlhé roky v Británii (odtiaľ názov) a denník dôsledne uplatňuje isté „britské" hodnoty, najmä čo sa týka tolerancie, plurality názorov a podpory tým, ktorí sú na tom horšie ako ostatní. Vrelo odporúčané.Nová ideológia postkomunistickej pravice


Joseph Grim Feinberg

vydané 06. 10. 2004 • prečítané 11676x
formát na tlačMohli by sme povedať, že sa u nás dnes končí doba „normalizácie“. Východoeurópska pravica nám totiž dlhé roky opakovala, že musíme byť „normálni“, čo znamenalo, samozrejme, „takí, ako na Západe“. Všetko, čo „musela“ robiť, musela robiť kvôli tomu, že „na Západe je to tak“, „lebo to káže EÚ“, „kvôli NATO“... jednoducho preto, že musíme robiť tak, ako sa to robí „všade“. Pomaly ale isto sa však táto doba už končí.


Na strankách Domina, v diskusiách na www.sme.sk a v šepkaní ministrov sa objavuje niečo úplne nové. Prvé náznaky bolo vidieť už niekoľko rokov. Terajší český prezident Klaus sa vyhlásil za „euroskeptika“. Predvoj slovenskej pravice takisto. Vstup do EÚ sa blížil a oni sa pripravovali slovami ako: „No počkajte, nejdeme do toho príliš rýchlo? Západná Európa predsa nie je až taký raj. Čo keď nám EÚ nedovolí robiť to, čo chceme?“

Teraz však už stojíme v zasľúbenej zem menom Európa, a oné váhavé slova sa zmenili na niečo odvážnejšie: „Západná Európa je socialistická, a jej socializmus je horší, než ten, ktorý bol na Východe – lebo je skrytý. Západné krajiny trpia pomalým ekonomickým rastom. Spôsobujú to vysoké dane a sociálne služby.“ Alebo: „Čo? Sú západní Európania takí hlúpi, že si myslia, že môžu mať sociálne istoty? Nerozumejú zákonom ekonomických vied?“ Ak sa človek pohybuje medzi správnymi (alebo možno nesprávnymi) ľuďmi, počúva takéto reči už bežne.

V nedávnom čísle Domina sa objavil článok s názvom „Socialisti všetkých krajín, ústava!“ Tie krajiny boli európske, a ústava bola tiež európska. Autor sa okrem iného sťažoval, že nová ústava Európskej únie garantuje „právo na štrajk“. Preto ta ústava „je dobrá...iba na hodenie do koša“. (Nemôžem citovať presné slova, pretože na internete Domino Fórum núti čitateľov, aby platili za každý članok poslaním SMS. Aj keby som mal mobilný telefón, v žiadnom prípade by som Dominu ani korunu nedal. Ak však čitatelia článok vidieť chcú, nájdu ho na http://www.dofo.sk/Default.aspx?vId=81)

Keď slovenská vláda minulý rok chcela presvedčiť ľudí, že je potrebná rovná daň, nevzala si za vzor a dôkaz úspechu takejto politiky žiadnu západnú krajinu. Ukázala nám Estónsko a Bulharsko. Niektorí z nás sa vtedy smiali, no udalosť je to vážna: východoeurópski pravičiari definitívne odmietli západný vzor a povedali si, že práve my v „strednej“ (východnej) Európe vieme kapitalizmus budovať lepšie, než hocikde na svete. Budúcnosť je práve tu. Dokým leniví západniari budú ďalej chcieť krátku pracovnú dobu a dlhé dovolenky, svetový kapitál sa pohrnie k nám. Veď nepovedal nám azda Donald Rumsfeld pred rokom, že sme my tá „nová Európa“, a že oni sú už starí?

(Problém je len, že si tunajší pravičiari nevšimli, že ani USA nemajú takú šikovnú pravicovú politiku, ako oni - teda, že aj Spojené štáty sú „socialistické“. Hádam sa to už čoskoro stane. Je fakt, že východoeurópski pravičiari presadzujú oveľa radikálnejšiu – teda oveľa pravicovejšiu – ekonomickú politiku, než je tá, ktorú sa odvažuje sledovať George W. Bush.)

Ideológia sa mení nielen v oblasti ekonomických a zemepisných otázok. Zmeny sú ďalekosiahle. Liberálna ideológia, ktorá vznikla v sedemdesiatych rokoch medzi disidentmi, a ktorá prevládala v médiach v priebehu rokov devätdesiatych, bola postavená na určitom type demokracie, určitom type internacionalizmu, a istého záujmu o osud obyčajných ľudi. Jej kritický postoj vyplýval z toho, že socializmus nedával ľuďom moc sa rozhodovať o svojom živote, že socialistické hospodárstvo nedovoľovalo, aby ľudia dosiahli dostatočnú spotrebu, že socialistické krajiny boli zamerané na vojnu a boli izolované od celého sveta. Keď sa dostanú do moci, hovorili disidenti, všetky krajiny budú žiť spolu v mieri, každý človek bude mať svoj hlas v politike, budú sa stavať rodinné domy a každá rodina bude majiteľom aspoň svojho vlastného bytu. A samozrejme, tieto úspechy sa dosiahnu rýchlo.

Dnes je všetko inak. V médiách už nepočuť, že ľudia primálo spotrebúvajú. Práve naopak: prilíš veľa konzumovali za komunistov, keď boli ceny „umelo“ nízke a zdravotníctvo bolo neudržateľné, lebo bolo zadarmo. Ľudia sa musia naučiť žiť s menším počtom vecí. A ekonomický úspech, ktorý liberáli sľúbili, už nenastane tak rýchlo, ako sa predpokladalo. Musíme sa teraz obetovať, aby budúce generácie mohli zožať plody našej práce. Aj idey demokracie sa objavujú stále menej. Teraz je úloha pravice zachrániť ekonomiku pred ľuďmi, ktorí jej nerozumejú. Bolo by napríklad „nezodpovedné“ usporiadať predčasné voľby vtedy, keď ľudia ešte cítia najhoršie dopady liberálnych reforiem. Našťastie sú voľby iba každé štyri roky, aby medzitým pravicová vláda stihla urobiť nepopulárne, ale zato potrebné veci. Veci, ktoré – ako som spomínal – sa na Západe ešte nerobia a v niektorých prípadoch sa ani nikdy neurobia. No a tieto spory sa netýkajú len politiky v čase mieru – keďže napriek protestom západných krajín sa vojenská spolupráca s USA v Iraku stala ústrednou súčasťou stredoeurópskej politiky. Je to asi prvýkrát v dejinách, že stredoeurópské krajiny posielajú vojská mimo strednej Európy.

Nová ideológia postkomunistickej pravice sa ešte vyjadruje potichu. No nebude tichá dlho. Reálne existujúca EÚ je tu a politici na ňu budú musieť reagovať. Výhovorka, že „to musíme robiť kvôli EÚ...“ už nepresviedča, keď práve EÚ ich núti, aby urobili opak.

Aj ľavica musí na zmeny reagovať, a to radšej čo najskôr. Ľavičiari musia mať jasný postoj v otázkach, ako: „čím je pravica?“, „čím je vlastne tá socialistická Európa, ktorú pravica tak nenávidí?“, „čím je tento nový nacionalizmus východoeurópskej pravice?“

Treba si všimnúť riziko, že z tohto nového nacionalizmu vznikne nový druh fašizmu. Ale treba tiež chápať, že riziko existuje aj pre našu pravicu. Keď odmieta iný druh pravicovej politiky – teda ten západný – neotvára tým na Východe priestor pre niečo úplne nové? EÚ je nedemokratická inštitúcia a je najvyšší čas, aby si to pravica všimla. Pravica má možnosť oslobodiť nás od Západu. Teraz sa osloboďme od pravice.

Napísané v Brne, august 2004Joseph Grim Feinberg pracuje na doktoráte z antropológie na University of Chicago. Ako držiteľ amerického Fullbrightovho štipendia strávil rok na východnom Slovensku, kde študoval dejiny rusínsko-ukrajinskej národnosti.

Vaše komentáre:

Liberal  (08.10.2004 15:36:33)     
Joseph
Velmi vystizny clanok - az na tie slovne spojenia v ktorych ohybas liberalizmus a :

"Treba si všimnúť riziko, že z tohto nového nacionalizmu vznikne nový druh fašizmu."

Domnievam sa, ze nema vyznam pohravat sa so slovkom fasizmus v tychto suvislostiach. Na taketo hry pristupuje v argumentacii skor druha strana.

Samozrejme suhlas s clankom vyslovujem z liberalnej pozicie.
Europsky socialisti(=lavica?) nie su celkom tym, v co by som zveril nadej na zvratenie trendov, ktore prinasa alebo aspon obhajuje "nova pravica."
Reagovať

  
Joseph Grim Feinberg  (25.10.2004 20:37:11)     
Re: Joseph
Mate pravdu, ze fasizmus nie je slovom, ktore by sme mali lahko pouzivat. Ja nemam rad take argumentacie. Pouzivam slovo nie ako urazku, ale ako vaznu vec. Musime uvazovat o tom, ze co sa stane, ked sa spoja nacionalizmus, trhove hospodarstvo, a nechut pre demokraciu. No, ale samozrajme, ze nic nie je v tom urcite. Pravdepodobne, to sa nestane.

Dakujem, ze komentar, a prepacte mi, ze tak dlho som este neodpovedal.

Reagovať

dodo  (10.06.2006 11:50:49)     
Fasizmus
Fasizmus je reakcia. V Europe - Taliansko, Velka Britania, Nemecko, Rusko.... uz dozrieva cas na reakciu. To to je skutocnost.

THINK!

Reagovať

WZX  (24.12.2013 02:10:32)     
michael kors
that it has had a training little or no we . People , you areabout to discover that you have <a href="http://www.guccioutletpurse.com/" title="gucci purses">gucci purses</a> a lot <a href="http://www.michaelkorsoutletonlineinc.com/" title="michael kors outlet">michael kors outlet</a> of need theabilities to make a connection of withother nature only <br/>suru Koto. Kojin matawa gurūpu withanother 90-byō inai ni shinmitsuna kankei o kakuritsu <a href="http://www.2013louisvuittoneshop.com/" title="louis vuitton bags">louis vuitton bags</a> shi, sore gadearu koto ga shakai-teki matawa communitysetting ya <a href="http://www.louisvuittonchristmas2013.com/" title="Louis Vuitton Sale">Louis Vuitton Sale</a> bijinesu <br/>, an intimate relationship , and communicates . <a href="http://www.michaelkorsoutletchristmas.com/" title="michael kors handbags">michael kors handbags</a> There is a tendency to overlap part of three <a href="http://www.manpasandonline.com/" title="Michael Kors Factory Outlet">Michael Kors Factory Outlet</a> of these to occur immediately , to blend with <a href="http://www.louisvuitton-lvpurses.com/" title="louis vuitton purses">louis vuitton purses</a> each other . Our goal is that <br/>already you <a href="http://www.michaelkorsoutletchristmas.com/" title="michael kors">michael kors</a> . This is when you feel andbe In recognition <a href="http://www.louisvuitton-christmas.com/" title="louis vuitton handbags">louis vuitton handbags</a> of it actually . Please make sure that <a href="http://www.louisvuitton--outletstore.net/" title="louis vuitton outlet online">louis vuitton outlet online</a> your body language is open . Details 6 . <a href="http://www.mylouisvuittonfashion.com/" title="louis vuitton">louis vuitton</a> If it is in proper position , <br/>kateidemasu. Anata <a href="http://www.guccioutlet-online2013.com/" title="gucci outlet online">gucci outlet online</a> wa confidenceand seii o dare ni apurōchi suru koto <a href="http://www.louisvuittonoutletyears.com/" title="louis vuitton bags">louis vuitton bags</a> ga dekiru to iu theenjoyment o hakken surudeshou. Shikashi, <a href="http://www.outletchristianlouboutin13.com/" title="Christian Louboutin online">Christian Louboutin online</a> chūi no kotoba: Watashitachi wa anata <br/>first part of <a href="http://www.michaelkorsoutletonlineinc.com/" title="michael kors outlet online">michael kors outlet online</a> the greeting is to open yourattitude, your body . <a href="http://www.usacoachfactoryoutlet2013.com/" title="www.coachfactory.com/stroe">www.coachfactory.com/stroe</a> In order for this to work properly , you <a href="http://www.2013-louisvuittonhandbags.com/" title="louis vuitton handbags">louis vuitton handbags</a> must have the right to determine positive attitudethat for <a href="http://www.mymichaelkorseshop.com/" title="michael kors">michael kors</a> you <br/>

Reagovať

 (20.09.2020 02:44:16)     

slots free online casino slots <a href=" http://onlinecasinouse.com/# ">slots free </a> casino play http://onlinecasinouse.com/# - casino game

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.