hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

14. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuÚzemný plán: Fiasko magistrátu a hnev občanov

VZBOO

Piatkové prerokovanie návrhu územného plánu (ÚP) Bratislavy zorganizované magistrátom sa skončilo fiaskom. Mnohí z asi tisícky občanov komentovali podujatie ako výsmech demokracie. Napr. hneď v úvode právnička magistrátu upozornila občanov, že žiadne z neakceptovaných pripomienok sa už nemôžu zapracovať a prerokovanie sa robí len preto, že to tvorcom ÚP ukladá stavebný zákon. V ostrých kritických vystúpeniach mnohí občania a zástupcovia občianskych organizácií hodnotili stanovisko magistrátu k ich pripomienkam ako povrchné, formálne, vecne nezdôvodnené a ignorujúce potreby Bratislavčanov. Ing. Hana Kovárová z Petržalky (ako mnohí iní) žiadala opätovné seriózne prerokovanie oprávnených požiadaviek občanov a ich zahrnutie do návrhu ÚP. Po jej vystúpení občania opustili rokovaciu miestnosť na protest proti nedôstojnému prístupu magistrátu k obyvateľom hlavného mesta.

(21. 03. 2006)Linka na dnesMladí sociálni demokrati

Na to, že pôvodné materské strany MSD sa ponevierajú na okraji mediálneho záujmu, ďaleko od pribuchnutých vrát parlamentu, je mladá umiernená ľavica pozoruhodne optimistická a činorodá. Že sa pritom zároveň opatrnícky pridŕža chvosta západného sociálnodemokratického dinosaura je fakt; ale čo robí, nerobí zle.Tvrdou rukou


Chris Floyd

vydané 05. 08. 2004 • prečítané 54392x
formát na tlačDiktátor vkročil na väzenské nádvorie, obklopený suitou vládnych predstaviteľov a zahraničných bodygárdov. Bol tam zhromaždený dav policajtov, aby si vypočuli Vodcov prejav. Pod oslepujúcou žiarou púštneho slnka im prikázal, aby bez milosti udreli proti nepriateľom štátu – a neobávali sa odplaty v prípade, že by ich pričinlivosť pohltila spolu s previnilcami aj nevinných. Pred zákonom vás ochránim, povedal.


Potom narazila suita na siedmych väzňov, stojacich pri múre v putách a so šatkami na očiach. Toto sú teroristi, vyhlásil minister vnútra. „Bolo by ich treba na mieste zabiť!“ Vodca prikývol, jeho veľké čeľuste zovreté do podoby chmúrnej masky. „Zasluhujú si horšie, ako smrť,“ povedal a potom vytiahol spoza opasku pištoľ. Rad za radom strelil každého z mužov do hlavy, kráčajúc povedľa nich rýchlo a efektívne, dobre naučenými pohybmi starého zabijaka. O chvíľu už na rozhorúčenom piesku ležalo šesť mŕtvych. Siedmy, ktorý v rozruchu začal zápasiť so svojim putami, spadol smrteľne zranený vedľa nich.

„Bohu chvála!“ vykríkol minister vnútra, kým Vodcovi bodygárdi nahadzovali mŕtvoly do nákladného priestoru otvorenej dodávky. O niekoľko hodín sa už správa rozšírila po celom hlavnom meste: zavládol ostrý chlap; opäť nastal čas tvrdej ruky. Telá boli pochované v pustatine v blízkosti mučiarenského centra Abú Ghraib.

Takto podľa správy Sydney Morning Heraldu začal bývalý baasistický dohliadač a teroristický vodca podporovaný CIA Ijad Alláwí proces „legitimizácie“ svojho panstva nad irackým obyvateľstvom. Tri týždne potom, čo americkí dobyvatelia umiestnili nikým nezvoleného Alláwího do funkcie predsedu dočasne vlády, pár dní pred tým, čo miestokráľ Georga Busha Paul Bremer narýchlo odovzdal falošnú suverenitu klike Američanmi vybraných poskokov, Alláwí niekoľkým mužom v okovách v bagdadskom bezpečnostnom centre Al-Almaríja vystrelil mozog z hlavy.

Masovú vraždu potvrdili očití svedkovia, ktorých si dlhoročný reportér Paul McGeough vypočul osobitne. Tieto zdroje našiel navzájom nezávisle a sám – nepodhodili mu ich intrigáni podieľajúci sa na súboji poskokov o moc a korisť. Ba očití svedkovia samotní mimosúdnu popravu väzňov nielenže sami neodsúdili, ale ju z celého srdca schvaľovali. Vraždu takisto videli prinajmenšom štyria vojaci amerických špeciálnych jednotiek z Alláwího telesnej stráže.

Hoci Alláwí a jeho americkí páni obvinenia šmahom ruky odmietli, dôkazové materiály austrálskych novín pre túto správu sú podstatne silnejšie, než fantazmagórie a výmysly, ktoré využila „kresťanská koalícia“ Busha a Tonyho Blaira, aby podvodom vlákala svoje národy do vojny. V posledných dňoch ich „dôvody“ na vojnu roztrhali na márne kúsky komisie význačných členov samotného establišmentu, v Spojených štátoch i Veľkej Británii – hoci zároveň s hromadami prázdnych slov na krytie chrbta a straníckej PR. Samotné fakty, ukryté pod nabubrelými rečami, však nenechávajú nikoho na pochybách, že obaja politici úmyselne a svojvoľne zmanipulovali hodnotenia svojich spravodajských služieb, ktoré boli plné výhrad, aby vyvolali vojnovú horúčku, založenú na hrozbách, o ktorých vedeli, že sú buď prehnané, alebo vôbec neexistujú.

A prečo to urobili? Aby mohli v Iraku dosadiť k moci niekoho ako Alláwího: saddámovského násilníka, zabijaka ochotného vraždiť vlastných ľudí, užitočný nástroj na vytvorenie poslušného satelitu a ustanovenie stálej vojenskej prítomnosti, určenej na „vyžarovanie dominancie“ nad scvrkávajúcimi sa svetovými zásobami ropy a životne dôležitými dodávacími zariadeniami. Nič z toho nie je tajomstvom; Dick Cheney, Paul Wolfowitz, Don Rumsfeld, Bushovci a ich sluhovia o tom otvorene hovoria už viac ako desaťročie. Ako sme tu už viackrát informovali, ich skupina, Projekt Nového amerického storočia, zverejnila takmer doslovný plán Bushovej imperiálnej zahraničnej politiky už v septembri 2000 – dokonca sa v ňom zmieňovali aj o možnosti „nového Pearl Harboru“, ktorý by „katalyzoval“ americkú verejnosť, aby podporila ďalekosiahle ambície tejto skupiny. Základnou súčasťou plánu bolo vojenské obsadenie Iraku – a to aj v prípade, že Husajn nebude pri moci, ako PNAC veselo priznal.

Bolo potrebné nájsť len vražednú bábku, ktorá by miestnemu obyvateľstvu riadne šliapla na krk – a poskytla propagande, určenej pre domáce publikum, figový list suverenity. Alláwí bol pre túto úlohu ako stvorený. Svoju kariéru začal ako pištoľník pre stranu Baas, ako sa uvádza v New York Times, pomáhajúc Saddámovi Husajnovi na jeho ceste k moci. Potom Alláwí odišiel do Londýna, kde fungoval ako Husajnov špión a dohliadač na Iračanov žijúcich v zahraničí. Z dôvodov, ktoré doteraz nie sú známe, sa potom obaja násilníci povadili – alebo možno len britská rozviedka ponúkla Alláwímu viac peňazí.

V každom prípade bol človekom Londýna, až do roku 1991, keď z toho CIA urobila trojstrannú hru – vďaka financiám, ktoré poskytla pre teroristické operácie v Iraku. Alláwího bomby zabili desiatky civilistov – ale ako brzda na činnosť jeho bývalého baasistického pokrvného brata boli pozoruhodne neúčinné. Alláwí bol zároveň pred vojnou jedným z hlavných reklamných agentov výmyslov o zbraniach hromadného ničenia, spolu so svojím bratrancom a súperom Achmedom Čalábím, Pentagonom podporovaný podvodníkom, ktorému Alláwí nastavil nohu, aby sa sám stal kráľom a sluhom.

Teraz sedí Alláwí na Husajnovom tróne, podporovaný presne tými mužmi, ktorí kedysi prepožičali svoju podporu aj uväznenému tyranovi: Cheneym, Wolfowitzom, Colinom Powellom, Bushovcami. Vytvára nový Direktorát bezpečnosti, napájaný z otrávenej studne zločinnej Husajnovej tajnej polície Mukabarát. A tak ako Husajn, aj Alláwí „legitimizuje“ svoju pozíciu ako najvyšší „tvrdý chlap“ vlastnoručným vraždením. Brutálna komédia pokračuje, s rovnakým obsadením, rovnakým neživotným svätuškárstvom maskujúcim rovnaké brutálne ambície, a s rovnakými, nikdy sa nemeniacimi výsledkami: ruinami, zúrivosťou a smrťou.


Niektoré zo zdrojov článku (ostatné nájdete na stránke Moscow Times):

Allawi Shot Inmates in Cold Blood, Witnesses Say Sydney Morning Herald, July 17, 2004

Iraqi PM Murdered Six Insurgents: Witnesses Australian Broadcasting Corp, July 16, 2004

Report: Allawi Shot Iraqi Suspects Washington Times, July 16, 2004Chris Floyd je komentátor denníka The Moscow Times.

Vaše komentáre:


Fatal error: Maximum execution time of 30 seconds exceeded in /home/lh294400/www_root/komentare.php on line 54