hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

19. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuAko Monica Lewinská zachránila dôchodkový systém

Robin Blackburn

Keby nebolo bývalo Monicinho očarujúceho úsmevu a prvého letmého záblesku tých slávnych nohavičiek, prezident Clinton by bol dospel k vyvrcholeniu politiky triangulácie, poslúchnuc tak radu tajného tímu Bieleho domu a Larryho Summersa, námestníka ministra financií. Koncom roka 1998, či v prejave O stave únie roku 1999 by Clinton kongresu a národu s ponurým výrazom v tvári povedal, že tak ako predtým sociálny systém, aj ten dôchodkový (Social Security) stojí na pokraji krachu, treba ho „reformovať“ a jeho obrovskú zásobu kapitálu čiastočne odovzdať priemyslu finančných fondov. Cesta, ktorú Clintonovi vyznačila Rada demokratického vodcovstva (Democratic Leadership Council), by sa bola zavŕšila.

(01. 11. 2004)Linka na dnesNEnoviny

„Není pravda, že se nedá nic dělat. Myslet se dá vždycky." Malý český internetový server vychádzajúci z názorov jedného z reformátorov roka ´68 Jana Smíška.O doplnkových menách v Európe

Správa z konferencie Európske alternatívne meny, 18 - 23.7. 2004 in KSI, Bad Honnef – Nemecko


Daniel Lešinský

vydané 28. 07. 2004 • prečítané 13126x
formát na tlačKonferencia, na ktorej sa zišlo cez 100 zástupcov a odborníkov alternatívnych menových systémov z celej Európy ale aj z Argentíny, Japonska či USA, prebehla v moderných priestoroch konferenčného centra KSI - Kresťansko-sociálneho inštitútu. Bola rozdelená na dve základné časti - prvá časť (Po a Ut) predstavovanie jednotlivých iniciatív LETS systémov a Časových bánk (ČB) z Európy a druhá časť - Ut až Št, bola venovaná workshopom, ktoré vzišli z iniciatívy jednotlivých členov.


V Po doobeda sme si vypočuli prednášky p.Sikoru, riaditeľa KSI inštitútu "From monetarism to common welfare economy" a prednášku známej profesorky alternatívnych menových systémov - Margrit Kennedy z Nemecka: "The significance and function of complementary currencies - fundamental considerations". Prednášky zhrnuli históriu vývoja peňazí, dokumentovali slabiny súčasného monetárneho systému a ponúkali alternatívy práve vo forme lokálnych mien a časových bánk.

V prvej časti predstavovania európskych iniciatív "Currences with back up in Euros" sa predstavili rôzne systémy lokálnych mien z:

Talianska, Creditos - fedrácia komunít Damanhur (www.damanhur.it/credito) by Lepre Viola a Ecoaspromonte z Parco Aspromonte Nationale (www.parcoaspromonte.it) by Tonino Perna, kde existujú fyzické peniaze v podobe bankoviek resp. mincí,

• EKO zo známej komunity Findhorn (www.ekopia.findhorn.com), Škótsko by David Hoyle,

• Dokumenta s podporou EU zo Španielska (www.documenta.es) by Javier Farto,

• Roland a Chiemgauer z Nemecka by Erika R.Noltenius a Chrstian Gelleri a ďalší

V druhej časti "LETS or LETS-like systems" sa predstavili:

• London Open Money by Michael Linton "s hrou na LETS" (www.lets.net),

• Ander Geld by Loek Hilgersom (www.andergeld.nl)

LETS systémy z Poľska, Krakow by Agnieszka Gawel; Maďarska z Ekodediny...by Gejza Varga a zo Slovenska (4 LETS systémy - Zaježová/JEŽE, Mašekov Mlyn/VEURO, Bratislava/KOPA, Revúca/VČELA, 1 časová banka v Rajeckých Tepliciach a UniLETIM software pre LETS systémy a časové banky) by Daniel Lešinský

Druhý deň sa v časti "Point system or barter systems" predstavili so svojimi projektmi:

• Sparkasse Delitzsch v Nemecku by Gernot Schmidt, kde v ekonomicky najslabších častiach "výchdného" Nemecka banka Sparkasse iniciuje založenie Barter klubu, Regional-karty a LETS system ako nastroj oživenia regionálnej ekonomiky

• Bartercard UK by Alexandra Kouchnereva, v súčasnosti už globálna sieť 120 centier bártrového (bezpeňažného) obchodu s 50 tis. členmi (prevažne firmy) s ročným obratom cez 1,3 mld. (ekvivalent) USD

• LIBRA - talianský projekt "Complementary currencies for business and community "Univerzity v Boccony by Luca Fantacci zastrešený "Banka Etica".

• LAVA a rozvojový projekt 66 samospráv regiónu Štajersko, južné Rakúsko VULKANLAND by prof. Wolfgang Berger (www.vulkanland.at)

• SOL projekt z Francúzka na pomoc rozvoja sociálnej dimenzie rozvoja života, postavený na elektronickej, internetovej platforme vrátane využitia elektronických kariet by Dominique Picard

• DOBRY plánovaný projekt či iniciatíva rozvoja regiónu z Poľska postavená na vlastných novinách, nákup - predaj systém, škôlky pre deti, tréningového centra, výskumnej a rozvojovej činnosti s využitím "chip-cards", e-market + vlastných mince - "1 a 2 Dobry"

V časti "Time based currencies" sa predstavili iniciatívy:

• Tauschring Vorarlberg pre podporu rozvoja 7 regiónov západného Rakúska s 500 členmi čo je cca 1400 občanov a 60 firiem, výmenná jednotka - Talent (= 1 h práce alebo 7,7 €), s obratom 1,8 mil. Talentov = cca 140 000€ v roku 2003 vlastné noviny, vlastná webstránka, vlastný CCSS softvare by Gernot J.Müller (www.tauschkreis.net)

• Welsh Institute for Complementary Currencies novozaložený Výskumný inštitút lokálnych menových systémov vo Walese, UK s dvoma základnými úlohami - "výskum najlepšej praxe" a šírenie poznatkov najlepšej praxe zameraných na čas pre - životné prostredie, mladých ľudí, zdravie a zakladanie "Community time centres" Komunitných centier.

• Time banks UK - asociaácia 50tich časových bánk Anglicka postavená na troch princípoch: dávať a príjmať; výmena zručností a znalostí; zdieľanie hodnôt - by Martin Simon z Londína, Anglicko (www.timebanks.co.uk)

• SELidare iniciatíva Asociácie globálnej občianskej vzájomnosti (Association for global citizenship) zastrešujúcej približne 300 rôznych LETSsystémov francúzka so sídlom v Paríži (kde je zapojených cca 500 členov). Stavia na (re)definícii spoločného/verejného dobra, kde ľudské vzťahy a hodnoty sú nad/pred akýmikoľvek ekonomickými systémami by Pacsal de Lille (www.selidare.org)

• JAK systém alternatívneho bankovníctva a udržateľných investícií z krajín Škandinávie by Oscar...zo Švédska

V poslednej tretine dňa sa začali workshopy, ktoré si definovali účastníci konferencie po skončení prednášok prvej časti cca 7 paralelných skupín. Výstupy z jednotlivých oblastí (IT podpora; LETS software – more?, mail to Tomas Wittich: rotes.bueffelfell@web.de; základné princípy funkčnosti lokálnych mien; skúsenosti z Argentíny...) by mali byť spracované na CD-nosiči koncom septembra 2004.

Zo Slovenska sa zúčastnili: p.Milan Martinák (Kresťanské zamestnávateľské odbory, Trnava, martinakl@post.sk, 033/5511079) a prezentačne Daniel Lešinský (Agro-eko fórum a CEPA - Centrum pre podporu miestneho aktivizmu, lesinsky@changenet.sk, 0905581076)

Vaše komentáre:

Viliam Búr  (29.07.2004 12:23:15)     
LETS pre mimovládky
Mohli by sme ako experiment navrhnúť použitie systému LETS mimovládnym organizáciám. Asi tak, že by organizácia mohla požiadať o nejaké dobrovoľnícke práce (napríklad vylepiť plagáty, robiť dozor na akcii, atď) a niekto z inej organizácie by pomohol - za to by jeho organizácia dostala "hodiny" a potom by si za tie hodiny zase vypýtala niečo iné. Takto by mohol aktivista vlastne pomôcť svojej organizácii aj prácou pre inú organizáciu.

Pomocou takéhoto systému by si ľudia zvykli na používanie LETS, a zároveň by nešlo o žiadne "veľké penaze", takže by sa do toho nebáli ísť. A ako vedľajší efekt by sa navzájom spoznali ľudia z rôznych mimovládnych organizácií.

Reagovať

  
Robert Zelnik  (29.07.2004 13:32:49)     
Re: LETS pre mimovládky
Áno, je to veľmi dobrý nápad a už som počul z viacerých strán, že by bolo dobré niečo také zorganizovať. Okrem iného by mimovládky vzájomne si vymieňajúce služby boli aspoň čiastočne odbremenené od závislosti na grantoch a iných almužnách.

Reagovať

Michal Polak  (29.07.2004 13:03:07)     
MVO
To znie ako vynikajuci napad! Ale musel by sa toho asi niekto konkretny chytit. Co Ty, Viliam...? Asi nemas cas. Ale nejakeho nadsenca, ktory by si to vzal za svoje, by to asi potrebovalo, ak sa to ma uskutocnit.

Reagovať

igor chyra zajezka  (30.07.2004 10:54:10)     
LETS pre mimovladky poznamka
je to dobra myslienka.
Avsak mimovladky ponukaju len obmedzeny rozsah cinnosti.
Domnievam sa ze by casom zarobene jednotky nemali kde vyuzit. Bolo by dobre ak to ma efektivne fungovat aby sa na to nalepili skupiny ale bo aj NGO ktore budu ponukat zakladnejsie veci: BIO- potraviny, stavbu, rekonstrukci udrzbu domov, dodavky energie, dreva a dalsich surovin; vyrobu nabytku a dalsich veci ktore sa daju zhotovit bez velkych technologii, a pod.
Cele by to mohlo fungovat ako Wirtshaftring(hospod. kruh) v
Svajciarsku ktory ma okolo 60 tisic clenov.
i.

Reagovať

Robert Zelnik  (03.08.2004 09:45:47)     
Neobmedzujme sa iba na mimovladky
Ak MVO-cky ponukaju iba obmedzenu ponuku sluzieb, tak sa neobmedzujme iba na ne a jednoducho vytvorme system, do ktoreho sa budu moct zapajat obcania samotni. Zakladnou bunkou by boli miestne LETSystemy a tie by sa este navzajom prepajali do vacsich zdruzeni, najpr. aj na europskej urovni. Na tento ucel sme uz vytvorili softver UniLETIM (uniletim.sf.net). Na tohtorocnom SolarFeste (www.solarfest.sk) by sme chceli dohodnut podmienky fungovania takehoto celoslovenskeho systemu. Kto ma zaujem podporit tuto myslienku, nech pride, bude na to vyhradeny priestor.

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.