hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

22. 01. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuPracovné podmienky žien v odevných fabrikách v Poľsku

Joanna Szabuńko – Anita Seibert – Anna Kamińska

Vo všetkých častiach sveta sú v odevnej výrobe zamestnané predovšetkým ženy. Podobne globálnym javom je aj zvyšovanie zisku prostredníctvom porušovania štandardov práce, ktoré definuje medzinárodné právo. Zamestnanci a zamestnankyne sú pod tlakom veľkých spoločností nútení pracovať v zlých pracovných podmienkach. Poľsko nie je v tomto ohľade výnimkou, a preto sa naň zameral aj tento výskum.

(20. 02. 2006)Linka na dnesSlovo

Slovenský intelektuálny týždenník sociálnodemokratického zamerania, sem-tam korenený aj radikálnejšími článkami. Pokúša sa obrátiť slovenskú inteligenciu pre ňu prijateľnou formou na ľavicovú vieru.Hor' sa na bicykle, páni!


George Monbiot

vydané 18. 06. 2004 • prečítané 13807x
formát na tlač„Sú ľudia, ktorí majú trafené nápady,“ hovorí sa v novom politickom volebnom šote amerických republikánov. „Napríklad uvaliť vyššie dane na benzín, aby ľudia menej chodili autom. Konkrétne – John Kerry.“ Záber na mužov v oblekoch, ako idú na bicykloch. Žiaľ, toto obvinenie je nepravdivé. Kerry sa dožaduje nízkych cien ropy. Chce, aby George Bush uvoľnil zásoby zo strategických rezerv a presvedčil Saudskú Arábiu, aby zvýšila produkciu. Varuje Američanov, že ak prezident nezakročí už čoskoro, bude sa musieť voziť do práce v jednom aute s Dickom Cheyneym. Muži na bicykloch či deliaci sa o auto? Hádam to šialenstvo nemá konca?


Tieto názory sú podobne ako nedávne palivové protesty v Británii zároveň imbecilné a plne racionálne. Cena ropy stúpa, pretože dopyt po obmedzenom prírodnom zdroji rastie rýchlejšie, ako ponuka. Ak sa bude jeho cena udržovať na nízkej úrovni, znamená to, že sa tento prírodný zdroj vyčerpá rýchlejšie, v dôsledku čoho sa príšerná vyhliadka na viacerých mužov v jednom aute či jazdiacich na bicykloch ešte viac priblíži. Možno, že prezidentskí kandidáti začnú čoskoro viesť kampaň proti samotnému plynutiu času.

Lenže vysoká cena ropy znamená recesie a nezamestnanosť, ktorá zase pre človeka pri vesle znamená politický krach. V nasledujúcich desaťročiach bude jednou zo stálych čŕt politiky snaha hodiť vinu za obmedzenosť prírodných zdrojov na politického oponenta.

Tento konflikt zosobnil minulý mesiac jeden z vodcov britských palivových protestov roka 2000 Brynle Williams. „Obávam sa, že nie som veľmi hrdý na to, čo sa stalo pred dvoma rokmi,“ priznal v televíznom dokumente zo 4. mája. „Všetci chceme dnes turbomotory... ale mali by sme mať na pamäti, že za to nakoniec zaplatí nejaký úbožiak na druhom konci sveta.“ O päť dní neskôr, 9. mája. Williams pre televíznu stanicu GMTV povedal, že je ochotný znova ísť do protestov. Sebapoznanie a a sebecký záujem si navzájom akosi nesedia.

Aby sme pochopili, čo sa bude diať, musíme si uvedomiť jeden základný existenčný fakt. Život je zápasom s entropiou. Entropia sa dá zhruba definovať ako rozptyľovanie energie. Vo chvíli, keď sa systému – či už je to organizmus, alebo ekonomika – energia minie, začína sa rozpadať. Jeho prežitie závisí na nájdení nových zdrojov paliva.

Biologickú evolúcie ženie potreba zmocniť sa v konkurencii s ostatnými organizmami energie ako prvý. Jedným z dôsledkov je rastúca zložitosť: strom dokáže získať to slnka viac energie, ako machy na lesnom chodníku; tuniak je schopný vyhľadať korisť aktívnejšie, ako medúza. Lenže cenou za túto narastajúcu komplexnosť je zvýšená potreba energie. To isté platí aj o našich ekonomikách.

Tie sa vyvinuli, keď existoval zdroj energie, ktorý sa dal lacno ťažiť a lacno využívať. Zatiaľ zaň neexistuje náhrada. Všetko ostatné je buď príliš drahé, alebo sa to ťažko používa. Bez lacnej ropy podľahne ekonomika entropii.

Lenže doba lacnej ropy sa končí. Tomu, kto o tom pochybuje, stačí, aby sa pozrel na internetovú stránku BBC a vyhľadal riport o konferencii Študijnej asociácie vrcholu ťažby ropy (Association for the Study of Peak Oil). Reportér sa v rámci nej rozprával s hlavným ekonómom Medzinárodnej energetickej agentúry Fatihom Birolom. „Fatih Birol na verejnosti poprel, že by ponuka nebola schopná nasýtiť rastúci dopyt... No po skončení svojho prejavu akoby zmenil názor: „Zatiaľ neexistuje žiadna rezerva. No očakávame, že do tretieho štvrťroka stúpne dopyt o 3 milióny barelov denne. Ak Saudská Arábia nezvýši do konca roka ponuku o 3 milióny barelov denne, budeme stáť pred – ako to mám povedať – no, bude to veľmi ťažké. Zažijeme ťažké časy.“ Reportér sa spýtal, či je takýto rast ponuky možný, alebo ide len o zbožné prianie. „Vy ste novinár?“ odvetil Birol. „Toto nie je určené pre noviny.“ BBC sa teda opýtala ostatných delegátov, čo si myslia o predstave zvýšenia saudskej produkcie o 30%. „Odpovede boli jednoznačné: „absolútne vylúčené“ „totálne nemožné“ a „3 milióny barelov – nikdy, ani len tristotisíc.“ Jeden z delegátov sa tak rozosmial, až sa musel chytiť stola.“ A to vtedy ešte nevedeli, že v Rijáde sa strieľalo na dvoch novinárov BBC.

A práve vo chvíli, keď sa zásoby ropy začínajú zdať neistými, stúpa globálny dopyt najrýchlejšie za posledných šestnásť rokov. General Motors včera ráno oznámili, že vydávajú tri miliardy dolárov na zdvojnásobenie produkcie áut pre čínsky trh. O sedemdesiatštyri minút neskôr sme mali možnosť vidieť prvé známky entropie: Medzinárodná asociácia leteckej dopravy oznámila, že aerolinky tohto roku v dôsledku vysokých cien ropy zrejme utrpia straty vo výške troch miliárd dolárov. Lacní dopravcovia sa posťažovali, že by ich to mohlo priviesť k bankrotu.

Ak nemožno udržať komplexnosť našich ekonomík, našou najlepšou nádejou je začať ich rozoberať, než sa sami zrútia pod vlastnou váhou. Nie je to však pravdepodobné. Keď si naše vlády majú vybrať medzi tichým posledným vydýchnutím a hlasným výbuchom, vyberú si pravdepodobne výbuch. Budú pritom viesť čoraz extravagantnejšie vojny, aby celý cirkus udržali v chode. Teroristi, vedomí si rastúcich potrieb Západu i zraniteľlnosti ropovodov a tankerov, budú zase odpovedať svojimi vlastnými ropnými vojnami.

„Zakaždým, keď vidím dospelého človeka na bicykli,“ napísal spisovateľ H. G. Wells, „prestávam si zúfať o osud ľudskej rasy.“ Prvý krok to je, ale väčšiu istotu, že prežijeme, by som cítil, keby som videl, ako sa George Bush a Dick Cheney vezú do práce jedným autom.George Monbiot je známy britský novinár, komentátor denníka The Guardian a environmentálny aktivista.

Vaše komentáre:

 (27.07.2019 02:57:47)     

<a href=https://shop2hydra.com>Ăčäđŕ âőîä</a> - hydra ěŕăŕçčí çŕęëŕäîę, ńŕéň ăčäđŕ đó

Reagovať

 (30.07.2019 09:04:57)     

<a href=http://garusnop.biz/>Ďđîäŕćŕ ˙íäĺęń ęîřĺëüęîâ</a> - Ďđîäŕćŕ ęčâč ęîřĺëüęîâ, Îíëŕéí ěŕăŕçčí Yandex ęîřĺëüęîâ

Reagovať

 (30.07.2019 09:17:32)     

ďđĺâîńőîäíĺéřčé âĺá ńŕéň
<a href=https://ccc.sb>ôîđóě ęŕđäĺđîâ</a>

Reagovať

 (02.08.2019 19:48:07)     


<a href=https://forum-biz.com/>ăčôň ęŕđňű </a> - îáíŕë ôîđóě, ęńčâŕ

Reagovať

 (03.08.2019 01:41:40)     

<a href=https://adrenalinebot.net/>ŕäđĺíŕëčí áîň ęóďčňü</a> - adrenaline bot, áîň äë˙ ëčíĺéäć 2

Reagovať

 (03.08.2019 05:29:43)     

<a href=https://hydraonion-2019.com>hydra ěŕăŕçčí çŕęëŕäîę</a> - http hydraruzxpnew4af onion, hydra 2018

Reagovať

 (03.08.2019 07:50:58)     


<a href=https://hdhc.ru/match-igra.html>ĚŔŇ×! ČĂĐŔ ńěîňđĺňü îíëŕéí</a> - áđŕçčëüńęčĺ ńĺđčŕëű ńĺđčŕëű áđŕçčëüńęčĺ ńěîňđĺňü îíëŕéí, BT SPORT 2 ńěîňđĺňü îíëŕéí

Reagovať

 (10.08.2019 11:14:52)     

<a href=https://l2soft.eu/>l2 bot scripts</a> - lineage adrenaline scripts, l2 adrenaline brasil

Reagovať

 (13.08.2019 21:37:00)     

<a href=http://www.hydra-onion-wiki.com/>ăčäđŕ ÷ĺđíűé ěŕăŕçčí</a> - ăčäđŕ öĺíňđ číňĺđíĺň ěŕăŕçčí, ăčäđŕ ěŕăŕçčí ďîęóďîę

Reagovať

 (16.08.2019 08:14:39)     


<a href=https://www.topclassasia.co/listings/forrent>ŕđĺíäŕ ęâŕđňčđ íŕ ďőóęĺňĺ</a> - ęóďčňü íĺäâčćčěîńňü â ňŕéëŕíäĺ, ęóďčňü âčëëó íŕ ďőóęĺňĺ

Reagovať

 (21.08.2019 14:05:40)     

More Info <a href=https://igekulidycud.tk/musica-choro-leonardo-téléchargement-gratuit.htm>Musica Choro Leonardo Téléchargement Gratuit</a>

Reagovať

 (21.08.2019 23:39:21)     

content
<a href=https://awriter.org/essay-writing-services/>essay websites</a> - Medoro Panicucci, Arturo M. Le

Reagovať

 (22.08.2019 10:58:06)     

pop over to this website <a href=https://pornbot.pro/>PornBot</a>

Reagovať

 (24.08.2019 01:38:59)     

<a href=https://apple-zone.store>ŕéďŕä ďđî 2018 ęóďčňü</a> - iphone xs max ęóďčňü, apple watch 3 ęóďčňü

Reagovať

 (26.08.2019 01:28:12)     

her response
<a href=https://awriter.org/essay-company-com-review/>essay company</a> - Grace G. Lane, mamay

Reagovať

 (16.09.2019 20:18:52)     


<a href=https://avtovoronka.su/>ŕâňîěŕňč÷ĺńęŕ˙ âîđîíęŕ ďđîäŕć</a> - âĺáčíŕđíŕ˙ âîđîíęŕ ďđîäŕć, ŕâňîâîđîíęŕ çŕęŕçŕňü

Reagovať

 (23.09.2019 17:51:16)     


<a href=https://megaboo.ru/shop/nabory/sbornye-modeli>Ńáîđíűĺ ěîäĺëč ęóďčňü</a> - Ęóďčňü ęóęëó â ěŕăŕçčíĺ Megaboo, čăđóřęč ń ăĺđî˙ěč ěóëüňôčëüěîâ

Reagovať

 (12.10.2019 20:25:47)     


<a href=https://stomatologi.moscow/services/parodontologicheskoe-otdelenie/>óäŕëĺíčĺ ęčńňű çóáŕ öĺíŕ</a> - ńňîěŕňîëîăč˙ äĺňńęčé âđŕ÷, îíëŕéí ęîíńóëüňŕöč˙ îđňîäîíňŕ

Reagovať

 (12.10.2019 20:25:47)     

<a href=http://favoritki-msk.ru>ýđîňč÷ĺńęčé ěŕńńŕć ěĺňđî ěîńęâŕ</a> - ěŕńńŕć äë˙ ěóć÷čí ń ďđîäîëćĺíčĺě ěîńęâŕ, ěŕńńŕć äë˙ ěóć÷čí ń ďđîäîëćĺíčĺě ěîńęâŕ ÷ŕńňíűĺ

Reagovať

 (12.10.2019 23:50:09)     

<a href=https://on-android.org/>ńęŕ÷ŕňü čăđű</a> - ńęŕ÷ŕňü âŕňńŕď áĺńďëŕňíî, ńęŕ÷ŕňü čăđó

Reagovať

 (13.10.2019 09:08:41)     


<a href=https://heroero.com/actress/>naked actresses</a> - explicit sex videos, Hollywood Hot scenes

Reagovať

 (01.11.2019 02:41:57)     

advice <a href=https://bituary.com/>Bituary trade from your wallet</a>

Reagovať

 (12.11.2019 06:01:21)     

websites <a href=https://secbilling.net/phone/2814999826> phone 281-499-9826</a>

Reagovať

 (10.12.2019 21:05:59)     

<a href=https://plugins.l2soft.eu/>plugins adrenaline bot</a> - scripts for adrenaline bot, scripts for l2 bot

Reagovať

 (11.12.2019 17:30:55)     

<a href=https://ufolabs.net/>Chase brute</a> - Íŕęđóňęŕ ëŕéęîâ, Âŕëčä usa ńęŕ÷ŕňü

Reagovať

 (17.12.2019 01:42:54)     

look at this website <a href=https://shopsellcardsdumps.com>cc shop</a>

Reagovať

 (17.12.2019 05:39:25)     


<a href=https://www.agtl.com.ua/nalogovii-konsultant/nalogovye-spory-v-sude/sudebnoe-obzhalovanie-reshenij-gfs>Îáćŕëîâŕíčĺ íŕëîăîâűő ďđîâĺđîę</a> - ďĺđĺ÷ĺíü äîęóěĺíňîâ äë˙ ďđîäŕćč çĺěĺëüíîăî ó÷ŕńňęŕ, ńňđŕőîâîé ŕäâîęŕň

Reagovať

 (17.12.2019 16:37:13)     

<a href=https://www.geniusfood.co.uk>muscle gain diet plan</a> - diet plan for building muscle, meal preps deliveredmeal plans to gain muscle

Reagovať

 (17.12.2019 22:54:40)     

<a href=https://installspartners.com/>monetized software installer</a> - installs partners software, pay per install network in 2018

Reagovať

 (18.12.2019 08:24:02)     

čçđ˙äíűé âĺáđĺńóđń http://hydra-shop.org/

Reagovať

 (18.12.2019 21:48:35)     

<a href=https://hydraru2020.com>ăčäđŕ</a> - ăčäđŕ ěŕăŕçčí, hydra

Reagovať

 (19.12.2019 11:58:28)     

<a href=https://hydra2020-faq.net>tor ńŕéň ăčäđŕ</a> - ăčäđŕ, hydra ńńűëęŕ tor çĺđęŕëî

Reagovať

 (29.12.2019 05:45:28)     

<a href=https://tgsubs.com/>íŕęđóňęŕ ëŕéęîâ â Instagram</a> - ďđîäâčćĺíčĺ telegram, íŕęđóňęŕ ďđîńěîňđîâ â Instagram

Reagovať

 (29.12.2019 13:42:36)     

this article <a href=http://carder.tv>carding forum</a>

Reagovať

 (31.12.2019 12:12:51)     

<a href=https://bitniex.com/>Bitniex</a> - Bitniex lowest fees, Bitniex Bitcoin Price

Reagovať

 (31.12.2019 19:39:59)     

<a href=https://apollon-market-url.org>apollon market onion</a> - apollon market url, apollon market down

Reagovať

 (08.01.2020 04:13:43)     

<a href=http://www.stoletie.ru/upload/mfls/zerkalo-leonbets/leonbets-rabochee-zerkalo-na-segodnya.html>çĺđęŕëî Ëĺîíáĺňń íŕ ńĺăîäí˙</a> - ńě çäĺńü çĺđęŕëî ëĺîíáĺňń, ńě çäĺńü çĺđęŕëî ëĺîíáĺňń

Reagovať

 (08.01.2020 15:33:57)     

<a href=http://primfootball.com/maps/aktualnie-zerkala-1xbet/1xbet-aktualnoe-zerkalo-pryamo-seychas.html>ďĺđĺéäč íŕ çĺđęŕëî 1xbet ńĺé÷ŕń</a> - ńěîňđč çäĺńü çĺđęŕëî íŕ 1őáĺň, ďĺđĺéäč íŕ çĺđęŕëî 1xbet ńĺé÷ŕń

Reagovať

 (08.01.2020 22:21:41)     

<a href=http://xexe.club/uploads/map/zerkala-melbet/melbet-zerkalo-aktualnoe-pyamo-seychas.html>çĺđęŕëî ňóň ěĺëáĺň</a> - Ěĺëáĺň ŕęňóŕëüíîĺ çĺđęŕëî, çĺđęŕëî ňóň ěĺëáĺň

Reagovať

 (09.01.2020 09:05:17)     

<a href=http://stoletie.ru/top/1winzerkalo/index.html>1win çĺđęŕëî ńĺăîäí˙</a> - 1win çĺđęŕëî, 1win çĺđęŕëî

Reagovať

 (15.01.2020 00:34:31)     

<a href=http://onionhydra.net/>ăčäđŕ</a> - hydra ńŕéň, hydra onion

Reagovať

 (15.01.2020 12:53:20)     

<a href=http://hydra-new.online/>hydra onion</a> - ăčäđŕ îíčîí, ńńűëęŕ ăčäđŕ

Reagovať

 (16.01.2020 04:19:04)     

<a href=http://hydra-2020.online/>ăčäđŕ ńŕéň</a> - ăčäđŕ îíčîí, ńńűëęŕ íŕ ăčäđó

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.