hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

14. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuEvanjelium podľa Eduarda Ch.

Michal Polák

Eduard Chmelár je rozhnevaný človek. Jeho nedávno vydaná kniha Svet nie je na predaj je balvanom vrhnutým do stojatých myšlienkových vôd slovenskej inteligencie, ktorej panujúca časť len prežúva vypáchnuté poučky západných ideológov. V Chmelárovom priam starozákonnom hneve nie je uchránená ani jediná modla panujúceho svetonázoru. Namiesto sebauspokojených fráz o „demokracii“, „modernizácii“ a „západnej civilizácií“, ktorými nás kŕmia masmédiá, sa jeho dielo hemží tvrdými slovami o neoaristokracii, diktatúre, manipulácii, totalite neoliberalizmu, ba o fašizme.

(08. 12. 2003)Linka na dnesflag. blackened. net

...alebo „Pamätný počítač Pierra J. Proudhona". Ako už tento podtitul napovedá, ide o server ponúkajúci prístup k všakovakej anarchistickej literatúre - a to jeden z najlepších takýchto serverov. Ak o anarchizme viete len toľko, že jeho stúpenci si s obľubou nasadzujú čierne kukly a rozbíjajú výklady, oplatí sa trocha si rozšíriť obzory...Bod obratu


Michal Polák

vydané 01. 04. 2003 • prečítané 10009x
formát na tlačNiečo sa deje. Niečo je vo vzduchu.


Svet sa derie vpred, svet uniká zo starých koľají, svet puká vo švíkoch. Dobre si ho zapamätajte - lebo už zajtra nebude taký, ako bol včera.

Na celej zemeguli prerážajú cez skamenené vrstvy starých neprávostí klíčky onoho zajtrajška. Kam až oko dohliadne, všade sa potkýňa o zelené výhonky zmien.

Niečo sa deje. Niečo je vo vzduchu.

Vojdem do školského kníhkupectva – a hneď mi udrie do očí. Vystavená na čestnom mieste medzi najdôležitejšími novinkami. Akumulácia kapitálu. Róza Luxemburgová.

Antikapitalizmus je vďaka hnutiu v uliciach znova v móde.

Niečo sa deje. Niečo je vo vzduchu.

Ale tým vzduchom dnes neletí už len "byť proti". Dnes už možno byť aj "za".

Pred ôsmimi rokmi, keď som na London School of Economics (Londýnsku vysokú školu ekonomickú) začal chodiť, hľadal som v úplnom všade knihu Američana Michaela Alberta o novom systéme, ktorý by mal nahradiť kapitalizmus. Behal som po meste ako blázon. Nemohol som sa jej dopátrať ani len v špecializovanom kníhkupectve socialistickej literatúry.

Dnes si tá kniha veselo tróni priamo na poličkách Economist’s Bookshopu, v LSE samotnej, bašte to pravovernej ekonómie.

Niečo sa deje. Niečo je vo vzduchu.

Za tých osem rokov, čo som v Londýne, som ešte nikdy nevidel študentstvo tak spolitizované, ako dnes.

Keď „ľavicová“ vláda zavádzala školné, zmohlo sa na protest pár desiatok ľudí.

O vojne proti Iraku sa vášnivo diskutuje ešte aj večer v krčme, o prednáškach a seminároch ani nehovoriac. Každý druhý človek demonštruje, lepí plagáty, kričí, píska, ba okupuje budovy. Profesori vytvárajú vlastnú protivojnovú skupinu.

A televízia prináša programy ako „Súd nad Amerikou“.

Prosto, niečo sa deje. Niečo je vo vzduchu.

Vojna dala do pohybu milióny vo Florencii i San Franciscu, Barcelone i New Yorku, v Berlíne, v Londýne, v Ríme. Milióny doslova a do písmena. Veteráni protestov proti vojne vo Vietname neveriacky krútia hlavami. Aby ľudia v takomto počte demonštrovali ešte pred samým útokom? Vlani počas Európskeho sociálneho fóra mi tú nevídanosť potvrdil aj spomínaný Michael Albert. „Nám vtedy trvalo roky, než sme sa dostali až sem. Niet pochýb,“ pokýval hlavou.

„Niečo sa deje. Niečo je vo vzduchu.“

Latinská Amerika si znova po dlhom zmeravení vystiera údy.

Pred dvoma rokmi zmietlo vianočné povstanie v Argentíne za dva týždne troch prezidentov – v krajine, ktorá bývala miláčikom Medzinárodného menového fondu. Minulý rok porazila chudobná, indiánska väčšina vo Venezuele pokus o zvrhnutie „jej“ prezidenta. Nedala sa ani „štrajku“ nafúkaných vyšších vrstiev. Bolívijským prezidentom sa nedávno takmer stal socialista a predstaviteľ miestneho hnutia farmárov koky. Porazil ho nakoniec iný ľavičiar. A napokon Brazília sa konečne dočkala prvého „robotníckeho prezidenta“ – kováka Lulu, ktorý kedysi bojoval proti vojenskej diktatúre a dnes stojí na čele strany, otvárajúcej vládu aj tým najposlednejším, živoriacim v nepredstaviteľnej mizérii.

Niečo sa deje. Niečo je vo vzduchu.

Lenže… Dýchame aj my ten istý vzduch? Alebo Východná Európa stále spí, ešte vyčerpaná z revolúcií, ktoré rozbili skostnatený „komunizmus“? Ľudia vzdychajú, nadávajú, ale napokon mávnu rukou. Nič sa nezmenilo. Nič sa nezmení.

Ale čo si sedíme na očiach? Koniec minulého roka – to bol masový protest odborov. Január priniesol prvý veľký ostrý štrajk po trinástich rokoch – a železničiarov v ňom podporovala drvivá väčšina obyvateľstva. Taká väčšina, aká si želá aj vypísanie referenda o NATO – do kampane za ktoré sa zase s obrovskou vervou zapojilo nevídané množstvo dobrovoľníkov. A aj keď státisíce ešte do slovenských ulíc nevyrazili, pár tisíc si už svoje „Nie vojne!“ povedať prišlo.

Nie, ešte tam nie sme. Svet sa derie vpred, uniká zo starých koľají, priam puká vo švíkoch - ale my si ešte len pretierame oči a ledva-ledva sa chytáme chvosta udalostí.

Ale ono sa to poddá. Aj my tam dobehneme.

Dobehneme, a po svojom, ale spolu s ostatnými si zaspievame tú Dylanovu hymnu z posledného obdobia, keď bolo niečo vo vzduchu.

The times, they are a-changing.

The times, they are a-cha-anging.


Lebo časy, časy sa naozaj -

                                   - práve teraz -

                                                    menia.Michal Polák je doktorand na London School of Economics (Londýnskej vysokej škole ekonomickej) a člen Združenia sociálnej sebaobrany.

Vaše komentáre:

Murchad F. Martin  (26.11.2004 13:45:02)     

Pozdravujem. Áno, niečo sa skutočne deje, otázkou je čo.
Vtipne napísaný článok, až na zopár omylov. Januárový štrajk železničiarov v minulom roku vôbec nepodporila drvivá väčšina obyvateľstva a preto musel byť rýchlo ukončený, napríklad.To by však bol iba detail. No prifarbuje ho autorovo stranenie farmárom koky a populistickému akožeštátnikovi. Jeho nadšenie by možno schladil výsledok prezidentských volieb v USA. Lebo tam práve nižšie socio- kultúrne vrstvy volili "hnusného, vojnového prezidenta" proti miláčikovi akademikov a grassrootaktivistov (ktorý od samej dobroty nevedia čo robiť) a dopomohli mu tak k víťazstvu.
súhlasím, niečo sa deje, ale autor príspevku by mal vysvetliť, že čo.

Reagovať

Vendeta  (12.06.2009 03:06:47)     
hipis
tento clovek podporuje usa a izrael a jeho vojensku politiku a pri tom je hipisák je to normálne ? pošlite mu tam prosím dáky výrus :) dakujem na meil: kubbasak@gmail.com

Reagovať

 (28.11.2009 08:32:30)     


you can get [url=http://www.wotlkgold.org]wow gold[/url] and [url=http://www.wotlk-powerleveling.com]wow power leveling[/url] wow power leveling [url=http://www.wotlkgolds.com]wow gold[/url]

Reagovať

eyw  (01.03.2012 06:28:20)     


Our website are [url=http://www.abc-spip.com]abc-spip[/url] and [url=http://www.maplestorymesosstore.com]maple story mesos[/url] the reliable or [url=http://www.wlkgold.net]cheap wow gold[/url] and [url=http://www.buy-ms-mesos.com]maple story mesos[/url] and [url=http://www.cheap-rift-gold.com/rift_buy_powerleveing.aspx]rift power leveling[/url]

Reagovať

WZX  (24.12.2013 02:11:59)     
michael kors
people . Sometimes , shareyour meets the woman found in train a passion for movies bychance- Bogart . And , Shakespeare guy cousin of <a href="http://www.michaelkorsoutletonlineinc.com/" title="michael kors outlet">michael kors outlet</a> bychoice- you've introduced the <br/>suru Koto. Kojin matawa gurūpu <a href="http://www.2013-louisvuittonhandbags.com/" title="Authentic Louis Vuitton Handbags">Authentic Louis Vuitton Handbags</a> withanother 90-byō inai ni shinmitsuna kankei o kakuritsu shi, <a href="http://www.louisvuitton-lvpurses.com/" title="louis vuitton outlet">louis vuitton outlet</a> sore gadearu koto ga shakai-teki matawa communitysetting ya bijinesu <a href="http://www.mymichaelkorseshop.com/" title="michael kors outlet">michael kors outlet</a> <br/>even if there is a word of all , <a href="http://www.michaelkorsoutletonlineinc.com/" title="michael kors outlet online">michael kors outlet online</a> we have to form a decision within a few <a href="http://www.louisvuittonoutletyears.com/" title="louis vuitton">louis vuitton</a> secondsand before frequently . Friend or Foe ? <a href="http://www.guccioutlet-online2013.com/" title="gucci outlet">gucci outlet</a> Fight or flight ? Opportunities and threats ? <a href="http://www.louisvuittonchristmas2013.com/" title="louis vuitton outlet online">louis vuitton outlet online</a> <br/>if you died or weeks shortmonths, do you understand? <a href="http://www.michaelkorsoutletchristmas.com/" title="michael kors handbags">michael kors handbags</a> It <a href="http://www.outletchristianlouboutin13.com/" title="Christian Louboutin online">Christian Louboutin online</a> is not sufficient in food and shelter . We need each other , we are in need of love .People like you , they feel <br/>kōi-teki <a href="http://www.michaelkorsoutletchristmas.com/" title="michael kors">michael kors</a> ni hayaku jibun jishin o teiji shi, dekinai baai, <a href="http://www.louisvuitton--outletstore.net/" title="louis vuitton outlet online">louis vuitton outlet online</a> wareware wa teineidearu koto no kiken-sei o jikkō suru <a href="http://www.manpasandonline.com/" title="Michael Kors Factory Outlet">Michael Kors Factory Outlet</a> ka, shitsurei,-jō o tsūka. 90 Sekanzu inai ni kō <a href="http://www.2013louisvuittoneshop.com/" title="louis vuitton bags">louis vuitton bags</a> kando <br/>counted ) isn'tmoving to what can be seen <a href="http://www.louisvuitton-christmas.com/" title="louis vuitton bags">louis vuitton bags</a> from the correction bookand away your attention from it <a href="http://www.mylouisvuittonfashion.com/" title="louis vuitton purses">louis vuitton purses</a> . 30 seconds , Keepyour an eye on the <a href="http://www.usacoachfactoryoutlet2013.com/" title="Coach Factory Outlet">Coach Factory Outlet</a> object . I feel the eyes of the <br/> <a href="http://www.guccioutletpurse.com/" title="gucci outlet online">gucci outlet online</a>

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.