hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

19. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuProtest - pro test

Jaro Dunaj

Tak si pomaly ale iste zvykáme na zátarasy v mestách, osobné prehliadky, odklonenú verejnú aj osobnú dopravu. Policajtov v civile nahrádzajú kamery, skenery a všeliaké iné potvorstvá. Aby sme dokázali že je to všetko treba, tak niekto spriaznený šuchne do igelitky šulec nejakej "Explosivo Plastico" samozrejme tak, aby ani náhodou nebuchla, a keď by buchla, tak rozmetá len smeti z kontajnera. Iných smetí sa ani nedotkne, lebo nemôže. Správy sú plné rečí o čoraz zbytočnejšom NATO. Pomaly ale iste sa menia na predvádzanie zopár samoľúbych manekínov alebo postarších skínov v oblekoch. Všetci sa trasú nad teroristickým krajcom chleba a špekuľujú ako z neho uhryznúť čo najväčšie sústo.

(01. 06. 2004)Linka na dnesSociálně demokratická mládež

Pozor, nemýliť si s Mladými sociálnymi demokratmi (ČR), "oficiálnym" združením ČSSD. Nedávno vzniknutá mládežnícka organizácia je, nakoľko možno postrehnúť z jej stránky, viac naľavo, než jej staršia sestra. Ale ťažko povedať - ak niekoho zaujme, treba sa pýtať priamo u zdroja.Britská Strana zelených:

Po tridsiatich rokoch konečne dospelá


Derek Wall

vydané 03. 11. 2003 • prečítané 11703x
formát na tlačStrana zelených sa navzdory očakávaniam dožíva tridsiatich rokov. My, ktorí sme ju videli zvnútra, sme pochybovali aj o tom, či prežije rok 1981 – a dočkať sa rokov deväťdesiatych rokov bolo prekvapením i úľavou zároveň. Britský politický systém je voči novým stranám tradične nemilosrdný. Strana však prežila, ba dokonca rastie a zaznamenáva volebné úspechy: má siedmych poslancov v Škótsku, dvoch europoslancov a mnoho zástupcov na komunálnej úrovni. A čo je najdôležitejšie, je to dnes strana ľavice.


Ľavicová politika musí byť praktická i utopická zároveň. V praktickej rovine musia naše podnety fungovať na každodennej úrovni a ukazovať smer k spoločnosti po kapitalizme. Cynikom môžu dejiny britskej ľavice pripadať ako dejiny porážok, no pokiaľ ide o obranu verejných služieb, odpor voči americkej hegemónii a bitky za spravodlivosť, v spore nevíťazí Blair, ale my.

Čo sa týka utopickej politiky, povedzme si otvorene, že kapitalizmus je rakovina. Dokáže prežiť len vďaka slepému hromadeniu, akumulácii. Máme nesmierne prepracovaný ekonomický systém, pre ktorý sú však živé bytosti v podstate druhoradé. V konečnom dôsledku sa ho budeme musieť zbaviť. Zelení majú svojou kritikou konvenčnej ekonómie možno bližšie k Marxovi, než mnohí iní na ľavici. Ich nadchnutosť za spoločnosť, ktorá je naozaj iná, je v tom najhoršom prípade naivná, no v tom najlepšom je zdrojom naozajstnej revolučnej energie – energie, ktorá je čoraz nákazlivejšia.

Stranu zelených preto treba brať vážne. Ako jej člen tvrdím, že ľavica by mala Stranu zelených podporovať – ale aj kritizovať. Táto kritika je nutná – nie preto, že by to bola strana zvlášť pomýlená, ale preto, že otázky, ako praktickým spôsobom zasahovať do britskej politiky a ako sa pohnúť ku kvalitatívne odlišnej spoločnosti, sú úžasne zložitou otvorenou témou, ktorá si vyžaduje diskusiu.

Je typické, že mnohé nástrahy číhajú už v otázke volieb a koalícií. V niektorých kontextoch je voľba jasná. Zelení majú napríklad dvoch vynikajúcich europoslancov, ktorí neúnavne pracujú na ochrane práva na azyl, odrážajú neoliberálne útoky na hnutie práce a zúčastňujú sa na kampaniach proti kapitalistickej globalizácii. V eurovolebnom obvode Južné Anglicko zvíťazila v roku 1999 energiou predchnutá Caroline Lucasová len asi sto hlasmi z niekoľkých miliónov. Nepodporiť ju v ďalších voľbách roku 2004 by bolo zločinom. Je niekoľko ďalších príkladov volieb, kde by ľavica nepodporením Strany zelených tiež prehrala.

Na druhej strane by bolo bláznovstvom, ak by Strana zelených kandidovala proti najlepším spomedzi ľavého krídla labouristov. Zvlášť nám v tejto súvislosti napadá Alan Simpson, odoberateľ časopisu The Ecologist a účastník sabotáží honu na líšku.

Spojenectvá treba utvárať cez dynamické kampane zdola. V tejto súvislosti je dôležitý dôraz, ktorý Zelení už dávno kladú na priamu akciu, pretože upozorňuje na politiku, ktorá si dokáže presadiť svoje aj vtedy, keď parlament spí. Priama akcia porazila thatcherovskú daň z hlavy i program budovania ciest z deväťdesiatych rokov. Strana túto akciu silne podporovala. Zelení vytvárajú aj formálne i neformálne spojenia aj s novou vlnou ľavicových odborárov, ako je Bob Crow. Tento generálny tajomník odborového zväzu RMT mal v roku 2002 na zjazde Strany zelených aj svoj prejav.

Strana zelených sa bude musieť zdynamizovať. Má síce miestne organizácie takmer všade, no mnohé z nich sú skôr ospalé debatné krúžky, než sústredené oddiely volebného i mimoparlamentného zápasu. Moju miestnu organizáciu oživili bývalí členovia Labour Party, ktorí k nám vstúpili pred voľbami a pomohli nám získať miestne poslanecké miesta v niekoľkých oblastiach, kde sa to len málo očakávalo. Na stranu by mohol mať pozitívny dopad aj pomerne malý počet aktivistov s dobrými organizačnými schopnosťami.

Hegemónia však nevniká z drobných volebných víťazstiev. Zelení často ignorujú štrukturálne sily, ktoré vzniku sociálne spravodlivej a ekologickej spoločnosti bránia. V najhorších prípadoch z toho vzniká dosť vystrašujúci sentimentalizmus typu „ach, aké by to bolo dobré, keby boli všetci dobrí“. Heslo „všetku moc dobrým ľuďom“ svet nezachráni. Vyzerá to tak, že osud tejto Zeme je príliš vážna vec, než aby sme ho mohli nechať na Zelených.

Pomohol by opäť zdravý príliv nových, ľavicových členov, ba dokonca už i len trocha sebakritickej debaty a spoločných kampaní s ľavicou. Háčik je samozrejme v tom, ako sa vyhnúť sektárstvu typickému pre mnohé časti britskej ľavice. Jedným z nesporných kladov Strany zelených je ohromujúca absencia vnútorných frakčných bojov, ktorá mnohých socialistov, niekdajších členov iných strán, určite prekvapí.

Nesmieme zabúdať ani na ekológiu samotnú. Existuje nebezpečenstvo, že Strana zelených by sa mohla stať len prostriedkom pre všeobecný antiblairizmus. Environmentálne hrozby najtvrdšie postihujú najchudobnejších – tento fakt chápali ekosocialisti už od čias Engelsa a Williama Morrisa.

Silná Strana zelených by mohla oživiť ekosocialistickú tradíciu v rade otázok, ktoré sa voličov dotýkajú, vrátane dopravy a geneticky modifikovaných organizmov. Takéto otázky skrývajú v sebe možnosť ukazovať smer k spoločnosti, kde je trh potlačený a kde má prednosť pred ekonomikou ľudstvo a celý zvyšok prírody. Ako sa hovorí v známom hesle – „Zem na mieste prvom, zisky na poslednom“. Odlišnosť a dôležitosť Zelených spočíva v ich kritickej ekosocialistickej ambícii nahradiť kapitalizmus niečím iným.Derek Wall vyučuje ekonómiu a je členom britskej Strany zelených.

Vaše komentáre:

Vladislav Marušic  (14.01.2006 23:50:27)     

Čaute.Super stránka.

No konečne naozajstná strana zelených nie ako tá naša . Veď je vrchol hlúposti aby ekologicky zameraná strana bola pravicová a tým pádom podporovala voľný trh ktorý je hlavným ničiteľom planéty.Slovenská strana zelených by sa mala spamätať.

Reagovať

PaedDr.Miroslav Gálik  (02.04.2007 11:25:47)     
Strana zelených vo Zvolene
Ja som kandidoval za SZ vo Zvolene v koalicii Smer. HZDS, SNS, KSS a SF, takze tazko by sa to dalo oznacit za pravicovu koaliciu. Dnes som predseda komisie ztivotneho prostredia, clen skolskej komisie a predseda najvacsej zvolernskej mestskej casti /cca 12 ooo ob./. Budem rad, ak sa najdu priznivci SZ, ktori vstupia medzi nas a budu presadzovat na regionalnej platforme nasu politiku. Az ked bude v kazdom meste silne dostatocne zastupenie mozeme vstupit aj do velkej politiky a ziadne reci ani bilbordy to pred volbami nezmenia, iba mravcia praca v svojej obci , ci meste a vysledky, ktore budu za nami. Ak sa vsetci , ktorym zalezi na trvale udrzatelnom rozvoji Slovenska chcu vzajomne podporit, budem rad, ak sa budemeo svojich uspechoch na tomto poli informovat navzajom.
PaedDr. Miroslav Gálik
galik@zvzapad.sk

Reagovať

  
Jozef Pauco  (20.01.2009 19:40:06)     
Re: Strana zelených vo Zvolene
Seš teplej. vole kozy.

Kces mat bombu pod autom?


Zo srdca vam praje Jožinko.


Reagovať

  
Milan Kanka  (05.06.2009 21:35:00)     
Re: Strana zelených vo Zvolene
Dobrý večer , pán učiteľ . Tu je Milanko Kanka . Budem Vás voliť , lebo som Vám to sľúbil. Držím Vám palce , aby sa Vám darilo aj v budúcich voľbách. Zajtra 6.6.2009 prídem do volebnej miestnosti a zakrúžkujem Vás. Ste môj kamarát a veľmi si Vás vážim. Želám Vám aj rodine príjemný večer a príjemný víkend.

Reagovať

stranazelenych  (04.04.2009 20:25:11)     
SZ spolu s Europskymi zelenymi do EP volieb
Všetky Strany zelených v Európe sa dohodli, že do nasledujúcich eurovolieb pôjdu so spoločným programom, ktorý nazvali Green New Deal (Zelená šanca pre našu Európu). Budú spolupracovať aj v rámci spoločnej kampane.
V zelenej politike si stanovili európske zelené strany nasledovné ciele:
- vytváranie „zelených“ pracovných miest pre 5 miliónov Európanov počas 5 rokov,
- zmobilizovanie stratégie súdržnosti v oblasti súkromných a verejných investícií do zeleného hospodárstva, ktorých výška môže počas nasledujúcich piatich rokov dosiahnuť až hodnotu 500 miliárd eur (t.j. len 0.75% HDP EÚ),
- udržanie cenovej dostupnosti energie,
- pomoc v boji proti zmene klímy a podporu zeleného hospodárstva v Európe.
„Cieľom Strany zelených je ochrana zdravia a zdravého životného prostredia. Preto dúfame, že záujmy zdravia bude v Európskom parlamente v Bruseli hájiť minimálne jeden človek, ktorého Strana zelených do tejto funkcie navrhla,” dopĺňa P. Pilinský.
Program Strany zelených pre nastávajúce eurovoľby predstaví Strana zelených na tlačovej konferencii na Zelený štvrtok 9.4.2009.
Chceme poďakovať všetkým priaznivcom zelenej politiky, ktorí nám umožnili prežiť ťažké chvíle a aj tím, ktorí nás vo voľbách do EP 6.6.2009 podporia a dajú o nás vedieř aj svojim priateľom.

http://www.stranazelenych.sk/tlacove-spravy/strana-zelenych-predstavila-kandidatov-a-kandidatky-pre-volby-do-europskeho-parlamentu

http://galik.wbl.sk/Europarlament.html

http://miroslavgalik.blog.sme.sk/

Reagovať

PaedDr.Miroslav Gálik  (10.04.2009 20:38:18)     
Voľby do EP
Konečne prišiel čas vyskúšať vyspelosť a ekologické cítenie novej Európy vo voľbách do EP , ktoré sa uskutočnia v SR 6.6.2009.Nakoľko európkli zelení sa dohodli ísť v každom štáte samostatne /bez koalícií s inými politickými stranami/,ale so spoločnou myšlienkou a novou zelenou dohodou pre EU, pevne verím, že si svoju občiansku povinnosť splní viac obyvateľov Slovenska ako pred 5. rokmi.


galik.wbl.sk


Reagovať

Ralph Lauren Outlet  (26.09.2012 08:53:44)     
http://www.ralphlaurenshopping.net
http://www.ralphlaurenshopping.net/ polo Ralph Lauren
http://www.ralphlaurenshopping.net/ Ralph Lauren Outlet
http://www.ralphlaurenshopping.net/ Ralph Lauren Outlet online
http://www.ralphlaurenshopping.net/ polo Ralph Lauren outlet
http://www.ralphlaurenshopping.net/ralph-lauren-accessories-c-150.html?zenid=389f8f41b82b88671f3ef315d842c062 Ralph Lauren Accessories
http://www.ralphlaurenshopping.net/ralph-lauren-children-c-155.html?zenid=389f8f41b82b88671f3ef315d842c062 Ralph Lauren Children
http://www.ralphlaurenshopping.net/ralph-lauren-men-c-134.html?zenid=389f8f41b82b88671f3ef315d842c062 Ralph Lauren Men
http://www.ralphlaurenshopping.net/ralph-lauren-women-c-136.html?zenid=389f8f41b82b88671f3ef315d842c062 Ralph Lauren Women


Reagovať

louis vuitton outlet  (12.12.2013 03:33:42)     
louis vuitton outlet
Even though celebrities have a ton of money and are [url=http://www.louisvuitton-lvpurses.com/]louis vuitton bags[/url] gifted

items left and right, it is refreshing when they find a bag that they truly adore and carry it on multiple occasions. It makes them seem
[url=http://www.michaelkors--outlet2013.com/]michael kors[/url] more like us, as cliche as that sounds. Lately, I’ve noticed that

Vanessa Hudgens has been seen cuddling with her new boyfriend, Austin Butler, (I consider him new because I still think of her as being with Zac Efron) non-

stop. They seem like [url=http://www.michaelkorsoutletonlineinc.com/]michael kors outlet[/url] they are really into each

other.But you know what else it seems like Vanessa Hudgens is really into? Her MICHAEL
[url=http://www.mylouisvuittonfashion.com/]louis vuitton[/url] Satchel. Vanessa has been seen multiple times carrying her version of

this school-bag in embossed ostrich finish over the past week. She can’t put it down and I can see why. The casual cool vibe fits LA style and Vanessa’s

constant music festival vibe. While the bag [url=http://www.michaelkorsoutletchristmas.com/]michael kors outlet[/url] is sold

out, there are similar versions available via Neiman Marcus.I’m continually surprised by the huge number of
[url=http://www.louisvuittonchristmas2013.com/]louis vuitton[/url] bags that I see women carrying in every city that I visit. One of

the most recognizable bags from the line is the [url=http://www.louisvuitton-christmas.com/]louis vuitton[/url] Hamilton, which has

been issued in nearly countless colors, sized and materials. The version above may be the most exciting, though; like
[url=http://www.manpasandonline.com/]Michael Kors Outlet[/url] other designers, MK is always giving back and after the tragic

earthquake in Japan, Michael decided to help.MK debuted a limited edition Hamilton handbag in support of the Great East Japan Earthquake relief effort during

Fashion’s Night out in Tokyo and [url=http://www.guccioutletpurse.com/]gucci purses[/url] to follow its success, the U.S. will

launch this bag for a 24 hour period starting tomorrow, Monday January 22nd. The bag will be available only through a link from the
[url=http://www.louisvuitton--outletstore.net/]louis vuitton outlet[/url] facebook page and in select
[url=http://www.louisvuittonoutletyears.com/]louis vuitton outlet[/url] retail stores.The designer will donate 100 percent of

the proceeds from the sale of the bag [url=http://www.outletchristianlouboutin13.com/]Christian Louboutin Outlet[/url]

to support relief efforts for the Great East Japan Earthquake via the Japanese Red Cross Society. While many only give a portion of proceeds to causes, I

find it entirely commendable that [url=http://www.louisvuitton-lvpurses.com/]louis vuitton purses[/url] will give 100%.The

bag is the coveted Hamilton in a deep berry-colored matte [url=http://www.guccioutlet-online2013.com/]gucci bags[/url] embossed python

finish. A keychain is attached that will serve as a reminder of those in Japan with a series of MK logo and “Michael Hearts Japan” charms. Not only is this

bag for a great cause, but it truly is a great looking bag. Check the louis

vuitton handbags facebook page tomorrow for more details.

Reagovať

  
 (05.09.2019 23:06:52)     
Re: louis vuitton outlet
Seznam regulovaných forex brokerů-makléřů. currency-trading-brokers.com/forex-comparisons-ratings-reviews-czechia.html


Reagovať

  
 (16.10.2020 23:23:29)     
Re: louis vuitton outlet

<a href=https://south.life/>÷ĺđíîĺ ěîđĺ č ŕçîâńęîĺ</a>

Reagovať

  
 (12.04.2021 17:36:10)     
Re: louis vuitton outlet

<a href=https://rescuer.info/stati/13-ekstrosensorika.html>ýęńňđŕńĺíńîđčęŕ ýňî</a>

Reagovať

WZX  (24.12.2013 02:09:17)     
michael kors
kanjite imasu. 11 When anata wa kōsoku, iminoaru connectionswith no hitobito o sakusei suru hōhō ni <a href="http://www.guccioutletpurse.com/" title="gucci purses">gucci purses</a> tsuite, anata no relationshipsat sagyō o kaizen shi, sarani <a href="http://www.michaelkorsoutletchristmas.com/" title="michael kors">michael kors</a> wa <br/>to approach the confidenceand sincerity . However , <a href="http://www.louisvuitton-christmas.com/" title="louis vuitton handbags">louis vuitton handbags</a> word of caution : We notabout but to change <a href="http://www.louisvuitton--outletstore.net/" title="louis vuitton outlet store">louis vuitton outlet store</a> your personality , rather than a man of new <a href="http://www.guccioutlet-online2013.com/" title="gucci outlet">gucci outlet</a> wayof, this is not a new way <br/>you will <a href="http://www.2013-louisvuittonhandbags.com/" title="Authentic Louis Vuitton Bags">Authentic Louis Vuitton Bags</a> have to take care of its own this . <a href="http://www.2013louisvuittoneshop.com/" title="louis vuitton bags">louis vuitton bags</a> It was aimed directly people you'remeeting, to keep <a href="http://www.mymichaelkorseshop.com/" title="michael kors outlet">michael kors outlet</a> your mind . If possible , please do not <a href="http://www.louisvuittonchristmas2013.com/" title="louis vuitton outlet">louis vuitton outlet</a> cover your mind take off a <br/>fail . These <a href="http://www.manpasandonline.com/" title="Michael Kors Outlet Online">Michael Kors Outlet Online</a> things , <a href="http://www.michaelkorsoutletonlineinc.com/" title="michael kors outlet online">michael kors outlet online</a> be determinedby face-to-face contact is possible. To <a href="http://www.michaelkorsoutletonlineinc.com/" title="michael kors outlet">michael kors outlet</a> spite of the health medically you'rereally "Connect" , after the death of otherspouse, only <br/>eda kara eda hiyaku suru <a href="http://www.usacoachfactoryoutlet2013.com/" title="Coach Factory Outlet">Coach Factory Outlet</a> andloves o tanoshima reru hitsuyō ga aru. Shinsende, sore <a href="http://www.outletchristianlouboutin13.com/" title="Christian Louboutin online">Christian Louboutin online</a> o-jō tofocus no tame no shigeki-tekina nani monai baai <a href="http://www.louisvuittonoutletyears.com/" title="louis vuitton outlet">louis vuitton outlet</a> wa, ki o tora naru to, nanika <br/>motto settoku-ryoku <a href="http://www.mylouisvuittonfashion.com/" title="louis vuitton bags">louis vuitton bags</a> no aru, shimekiri, footballor no sekai heiwa no insearch <a href="http://www.michaelkorsoutletchristmas.com/" title="michael kors bags">michael kors bags</a> o ofu ni samayō. Kono bun o yonde, sorekara <a href="http://www.louisvuitton-lvpurses.com/" title="louis vuitton outlet online">louis vuitton outlet online</a> isn' tmoving (geijutsu no subarashī sakuhin ga <br/>

Reagovať

joan  (02.04.2019 05:52:24)     
nike outlet
[url=http://www.zapatoslouboutin.com/]Louboutin[/url]
[url=http://www.levis.us.org/]levis jeans[/url]
[url=http://www.adidas-ultraboost.us.org/]adidas originals ultra boost[/url]
[url=http://www.puma.in.net/]puma shoes[/url]

Reagovať

kelvin  (17.06.2019 07:59:44)     
levi's
[url=http://lebronjersey.nbajerseysshop.us/]lebron jersey[/url]
[url=http://jets.nflshop-jerseys.us/]jets[/url]
[url=http://anaheimangels.cheapmlbshop.us/]anaheim angels[/url]
[url=http://lakersjersey.nbajerseysshop.us/]lakers jersey[/url]

Reagovať

bethanne  (03.07.2019 03:46:21)     
clarks sandals
[url=http://www.wholesalemlb-jerseys.us/tags_products/matt-kemp_1666.html]matt kemp[/url]
[url=http://www.nbabasketball-jerseys.us/tags_products/adidas-brooklyn-nets-jacket_2511.html]adidas brooklyn nets jacket[/url]
[url=http://www.nhljerseysstore.us/tags_products/all-star-game-2017-roster_3207.html]all star game 2017 roster[/url]
[url=http://www.cheapbaseballjerseys.us/tags_products/detroit-tigers-windbreaker_3770.html]detroit tigers windbreaker[/url]

Reagovať

 (14.11.2019 15:37:17)     

Ďîçäđŕâë˙ĺě! Âű ďîëó÷ŕĺňĺ ńóďĺđ áîíóń! Ďĺđĺőîäčňĺ č ďđîâĺđüňĺ: message https://google.com/

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.