Vyhlásenie Ľuba Romana je nemorálne

Autor: Ľudia proti rasizmu (mailto:@), Téma: Ostatné, Zdroj: Changenet, 11. novembra 2005
Vydané dňa 11. 11. 2005 (11393 × prečítané)
Občianske združenie Ľudia proti rasizmu ostro kritizuje vyhlásenia bratislavského župana Ľuba Romana v súvislosti s vraždou študenta Daniela Tupého na Tyršovom nábreží.

Bratislavský župan Ľubo Roman sa na zasadnutí zastupiteľstva bratislavskej župy nechal počuť, že "Problémy na tomto nábreží trvajú štyri roky. Predávajú sa tu drogy a všetci o tom vieme. Problém vznikol práve v bufete, kde sa predávajú."

Roman však povedal, že to "vidí trošku inak. Aj tá druhá skupina má niečo za sebou".

Vyhlásenia pána Romana považujeme za nemorálne. O to viac, že je verejne činnou osobou, by si mal vopred rozmyslieť čo povie. Daniel Tupý nebol žiadnym narkomanom ani ľavicovým extrémistom. Bol to mladý študent filozofie, ktorý sa svojím vzhľadom líšil od predstavy jeho vrahov.

„Ak pán Roman vie o problémoch s drogami na Tyršovom nábreží a vyčíňaniach rasistických extrémistoch, tak sa pýtam, aké kroky ako Župan bratislavského VÚC proti tomu podnikol. Obchodovanie s drogami je trestný čin a je povinnosťou každého občana trestný čin ohlásiť.“

Uviedla tlačová hovorkyňa OZ Ľudia proti rasizmu Jaroslava Farkašová a zároveň dodala:

„Mladý nevinný človek prišiel o život a to brutálnym spôsobom. Môže sa to stať každému z nás, našim deťom či priateľom. Preto nás zarážajú takéto bezcitné slová z úst Ľuba Romana.“

Neonacisti útočia na ľudí bez rozdielu farby pleti, ľudí, ktorí majú iný názor ako oni a práve medzi nich patril aj Daniel. Spájať obeť tohto ohavného činu s predajom či užívaním drog bez evidentných dôkazov je podľa nás prejavom necitlivosti. Zároveň chceme upozorniť na možné finančné záujmy, ktoré stoja v pozadí takýchto vyjadrení. Keďže pán Roman a jeho rodina vlastnia viacero podnikov v tomto okolí.