Štrajk miliónov proti daňovej reforme

Autor: Jakub Topol (mailto:@), Téma: Ostatné
Vydané dňa 02. 12. 2004 (10673 × prečítané)
Podľa prvých odhadov asi 15 miliónov Talianov v utorok takmer celý deň štrajkovalo. Protestovali tak proti znižovaniu daní, ktoré chce v parlamente presadiť vláda Silvia Berlusconiho. Podobne, ako je tomu na Slovensku totiž na „znižovaní daní“ zarobia iba bohatí. Ostatní na ňom stratia, lebo výpadky na daniach chce vláda nahradiť škrtmi v sociálnej oblasti, zdravotníctve a školstve.

Populárny vďaka manipulácii. Populistický pravičiar Silvio Berlusconi sľubil znižovanie daní už pred troma rokmi. Doteraz sa mu ho však nedarilo presadiť nielen pre odpor časti verejnosti, ale aj pre nesúhlas koaličných partnerov. Keďže sa zníženie daní takmer nedotýka podnikov, nepodporuje ho ani priemyselná sféra. Zamestnávateľské združenie Confindustria tvrdí, že Berlusconiho plán je „neefektívny a zameraný najmä na získanie [voličských] hlasov“ . V tomto smere je taliansky premiér úspešný, lebo pred pár dňami zaznamenali opäť nárast jeho popularity až na 38%. Na druhej strane to nie je prekvapujúce. Pred verejnosťou Berlusconi zamlčiava skutočné dopady daňových zmien a ide mu to ľahko, lebo vlastní najsledovanejšie televízne stanice a kontroluje niekoľko novín. Jeho popularite je teda výsledkom najmä mediálnej manipulácie. Tej však jeho pravicoví spojenci nepodliehajú, preto mu „daňový plán“ už niekoľkokrát zamietli. Lenže tentoraz im pohrozil demisiou vlády a predčasné voľby nikto z nich nechce. Scenár, ktorý dobre poznáme aj na Slovensku.

Vyše milióna ľudí v uliciach. Súčasná talianska vláda bezprecedentne spája najväčšie odborové zväzy. Tie proti nej vyhlásili už piaty generálny štrajk. Talianska odborová konfederácia pracujúcich (CISL), Talianska všeobecná konfederácia práce (CGIL) a Taliansky zväz práce (UIL) pritom združujú až 12 miliónov členov. Politické zafarbenie majú rôzne, ale Berlusconiho politiku odmietajú rovnako. „V uliciach budeme mať vyše milióna ľudí,“ povedal predstaviteľ CISL Sergio Betti ešte včera a včerajšok jeho slová potvrdil. Demonštrácie a protestné pochody sa uskutočnili v asi 80 mestách. Na ich čele sa objavili poprední taliansky ľavicoví politici, napríklad generálny tajomník ľavicových demokratov Piero Fassino a predseda reformovaných komunistov Fausto Bertinotti. Nechýbal medzi nimi ani odchádzajúci šéf Európskej komisie Romano Prodi. „Tieto demonštrácie sú začiatkom spoločnej akcie za opätovný rozmach krajiny,“ povedal R. Prodi, ktorého mnohí považujú za možného Berlusconiho súpera v najbližších parlamentných voľbách.

Ochromená krajina. V Taliansku včera nefungovalo skoro nič, čo je najlepším dôkazom toho, čo si milióny Talianov o Berlusconiho „daňovej reforme“ myslia. Do štrajku vstúpil prakticky celý verejný sektor, z ktorého by malo po rozpočtových škrtoch odísť najviac ľudí. Chceli tak upozorniť, ako to môže v zdravotníctve či verejnej doprave vyzerať. Zavreté boli aj pošty a všetky verejné úrady, na niekoľko hodín prestala fungovať železničná i autobusová doprava a po mestách nejazdili ani električky. Podľa agentúrnych správ fungovali v nemocniciach iba pohotovostné služby, do štrajku sa zapojila väčšina stredného zdravotníckeho personálu a každý tretí lekár. „Alitalia zrušila 136 letov, z ktorých je 66 medzinárodných,“ oficiálne oznámila letecká spoločnosť už deň pred štrajkom. ČTK včera napísala, že ranné lietadlo z Ríma do Prahy bez prestávky odletelo naspäť, aby posádka stihla začiatok štrajku. „ČSA pre štrajk posunuli odlet do Benátok tak, aby lietadlo pristálo až po skončení štrajku pozemného personálu.“ Do štrajku však vstúpili aj zamestnanci bánk a mnohých súkromných podnikov, nepracovalo sa napríklad vo Fiate.

Vyšli iba Berlusconiho noviny. Je charakteristické, že ak aj niekde boli otvorené kiosky, väčšinu denníkov ste v nich nenašli. Tie, ktoré včera vyšli, Libero, Il Mattino alebo Il Giornale, kontrolujú Berlusconiho ľudia. Denník Il Giornale, v správnej rade ktorého sú členovia Berlusconiho rodiny, kritizoval generálny štrajk hneď na prvej strane. „Generálny štrajk je najlepšou odpoveďou na sociálny masaker tejto vlády, ktorá dáva bohatým a ťažko osekáva služby občanom,“ vyhlásil šéf talianskych Zelených Alfonso Pecoraro Scanio. „Tento plán prináša úžitok oba jednej strane: bohatým,“ vysvetľuje svoj postoj na internetovej stránke CGIL. „Vláda by radšej mala investovať do výskumu, inovácií, rozvoja a sociálnych služieb, aby sme dosiahli európsku úroveň.“ Nebude však z čoho, lebo znižovaním daní príde štát o 6,5 miliardy eúr. Nedokáže ich nahradiť inými príjmami a tak bude musieť škrtať výdavky v oblastiach, ktoré slúžia najmä pracujúcim s nízkymi príjmami, deťom, chorým alebo dôchodcom.

Podobnosť so Slovenskom. Najdôležitejšou paralelou medzi Berlusconiho a Miklošou daňovou reformou je znižovanie výdavkov na služby určené obyvateľom. V oboch prípadoch štát znižuje reálne financovanie školstva, zdravotníctva, verejnej dopravy atď. Výsledkom je, že čosi na nižších daniach ušetria aj tí najmenej zarábajúci, ale práve im sa najviac zvýšia výdavky na nevyhnutné potreby. V konečnom dôsledku teda na takejto daňovej politike finančne prerobia, lebo zvýšenie čistej mzdy je nižšie, než treba na zaplatenie vyšších poplatkov v školstve, zdravotníctve či vyššieho cestovného. Vládna pravica si to však ani v Taliansku, ani na Slovensku nechce pripustiť, hoci aj tam, aj u nás to na presných prepočtoch dokazujú mnohí nezávislí analytici a ekonómovia. „Vláda sa izolovala od zvyšku krajiny,“ tvrdia taliansky odborári a nepochybne platí to isté aj o „skupinke“ Mikuláša Dzurindu.