Tisíce litrov polievky ľuďom v núdzi

Autor: Jedlo namiesto zbraní (mailto:@), Téma: Ostatné
Vydané dňa 26. 12. 2003 (11372 × prečítané)
Voľné združenie Jedlo namiesto zbraní už štvrtý rok rozdáva jedlo zadarmo. Počas svojho pôsobenia rozdalo už okolo 25.000 litrov polievky a 60.000 kusov pečiva okoloidúcim, bezdomovcom a sociálne odkázaným ľuďom. Aktivisti taktiež uskutočnili vyše 300 informačných akcií a pričinili sa o zrušenie vojenskej služby od roku 2006.

Jedlo namiesto zbraní nadväzuje na hnutie Food Not Bombs, ktoré vzniklo v roku 1980 v americkom Bostone a dnes sa rozrástlo do vyše 200 autonómnych skupín po celom svete. Na Slovensku sú dnes skupiny v Bratislave, Košiciach a Trnave.

Združenie nie je klasickou charitou. Jeho prioritou nie je len riešenie dôsledkov, ale aj poukazovanie na príčiny. Ľudia ktorí v ňom pôsobia sú nezávislí a spája ich vzájomná solidarita. Všetci aktivisti zoskupenia Jedlo namiesto zbraní sú dobrovoľníci. Ich cieľom je poukazovať na nepriaznivé vplyvy konzumného životného štýlu na spoločnosť, zdravie a prírodu. Nesúhlasia so zbrojením štátov a poukazujú na hladujúcich ľudí po celom svete.

V Bratislave oslávi Jedlo namiesto zbraní svoje štvrté výročie dňa 27.12. 2003 pred Starou Tržnicou na nám. SNP o 17:00h.

Združenie rozdáva vždy nekupované, darované jedlo, ktoré je vegánske, čiže bez mäsa, mlieka, alebo vajec. Potraviny získava z obchodov a veľkoskladov, pričom funguje bez akýchkoľvek príjmov či nákladov. Každú sobotu sa nasýti z teplej vegánskej polievky 50 až 80 ľudí bez domova, alebo v núdzi.

„Našimi prioritami je ohľaduplnosť k zvieratám, životnému prostrediu a k ľuďom. Varnice s jedlom vozíme na bicykli alebo pešo a polievku rozdávame v recyklovaných kelímkoch. Snažíme sa svoje zásady vždy dodržiavať“, povedala hovorkyňa združenia Jedlo namiesto zbraní Katarína Devínska. „Ľudia by sa mali zamyslieť nad tým, ako vplýva ich životný štýl na svet. Žijeme na úkor rozvojových krajín a mali by sme sa rozhodnúť, či nám viacej záleží na našom prehnanom pohodlí, alebo chceme pomôcť tým, ktorým chýba to najzákladnejšie k prežitiu“, dodala.

Viac informácií nájdete na stránkach http://www.jedlo.sk