Antifašizmus a radikálne odbory

Autor: Priama akcia (mailto:@), Téma: Ostatné, Zdroj: Changenet, 1. októbra 2003
Vydané dňa 02. 10. 2003 (12455 × prečítané)
Bratislavský klub Véčko ponúka cez víkend príležitosť stretnúť sa so zaujímavou osobnosťou, ktorá zaujme nielen milovníkov španielskych dejín.

Historik, anarchista a v neposlednom rade veterán španielskej občianskej vojny (1936-39) navštívi Bratislavu počas svojho celoeurópskeho prednáškového turné. Abel Paz prijal pozvanie iniciatívy Priama Akcia a 4. októbra o 16.00 sa vo V-klube uskutoční prednáškový a diskusný večer spojený s výstavou dobových fotografií a videoprojekciou. Tému večera vystihuje názov Názov Antifašizmus a radikálne odbory.

Španielska občianska vojna, ktorej sa zúčastnil napríklad aj George Orwell (Zvieracia farma, 1984, Hold Katalánsku) či Ernest Hemingway (Komu zvonia do hrobu), vznikla ako reakcia na fašistický puč generála Franca. Avšak vo vzduchu nebolo cítiť len odpor voči fašizmu ale aj všeobecnú snahu a túžbu po rovnosti. Naplno sa prejavilo hnutie Mujeres Libres (Slobodné ženy), zatvárali sa nevestince, muži aj ženy bojovali spolu v milíciách bez hierarchie vojenských hodností, robotníci a dokonca v niektorých prípadoch spolu s manažmentom prevzali vedenie fabrík.

Ako je teda možné pri toľkom entuziazme, že sa vojna skončila víťazstvom fašizmu? Čo spôsobila nezmyselná stalinistická intervencia? Kde sa podeli takmer 2 milióny anarchistov? Ako je možné, že anarchistická CNT vstúpila do vlády? Prečo bola cirkev nenávidená a jej predstavitelia popravovaní? Do akej miery ovplyvnila táto etapa španielskych dejín kultúru a samotných Španielov súčasnosti? Na tieto a mnohé ďalšie kontroverzné otázky v sobotu odpovie Abel Paz.

Abel Paz, vlastným menom Diego Camacho, sa narodil v Almerii v roku 1921. Už pred začiatkom občianskej vojny v roku 1936 vstúpil ako mladý textilný robotník do Národnej konfederácie práce (CNT), ktorá v tej dobe organizovala takmer 2 milióny anarchistických odborárov. Po víťazstve generála Franca v roku 1939 sa ocitol ako utečenec vo Francúzsku, kde strávil dlhšiu dobu v rôznych internačných táboroch. V roku 1942 sa vrátil do Španielska, aby sa pridal k partizánskemu hnutiu. Po niekoľkých akciách však bol ešte v tom istom roku zatknutý a vo väzení zostal až do roku 1953. Následne odišiel opäť do francúzskeho exilu. V roku 1975 sa vrátil do krajiny a od tej doby žije v Barcelone. Je autorom viacerých historických a autobiografických kníh, ktoré reflektujú Španielsku občiansku vojnu a zážitky z frankistických väzení a francúzskych internačných táborov.