hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

30. 05. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuNormálny život v strachu

Miroslav Tížik

O Pražskej jari v roku 1968 som vždy počul iba z rozprávania. Napriek tomu boli asi nielen pre mňa počas dospievania prelomové roky 1968-69 magickými. Bol to prísľub slobody a nádeje, že má zmysel brať život vážne, pokúšať sa hľadať a žiť pravdu a slobodu. Bol to pre mňa priamo nezažitý svet, sprostredkovaný iba spomienkami, starými novinami a občasnými správami Slobodnej Európy, ale aj tak bol mojím skutočným svetom, ktorý má živil svojou odvahou. Možno iba náhodou som sa stal súčasťou spoločnej pamäte na obdobie, keď ľudia prebudili v sebe nádej a vieru, že môžu a sú schopní byť spoluautormi svojich osobných aj národných dejín. Keď pocítili, čo je to nadšenie zo slobody. Tento obraz Pražskej jari sa stal súčasťou môjho života.

(21. 08. 2003)Linka na dnesPriatelia Zeme - CEPA

Zo slovenských MVO asi najnadupanejší odporcovia dnešnej podoby globalizácie i domácej „transformácie". Rozbory CEPA týkajúce sa zahraničných investícií u nás, privatizácie vodární či dopadu činnosti MMF a Svetovej banky nemajú chybu ani konkurenciu. Čítajte, šírte a podporujte.


Komentáre
k článku: Ako som bol „zobratý na vedomie“
(zo dňa 21.03.2006, autor článku: Leo Singer)

Komentár zo dňa: 28.03.2006 17:39:36
Autor: Peter Zajac-Vanka (@)
Titulok: Magistrát by mal prečítať aspoň Bielu knihu z roku 1988
Leo, neočakávaj od "komerčne a podnikateľsky" orientovaného bratislavského magistrátu nič lepšie. V územnom pláne im ide o jediné: dobre predať, čo sa ešte predať dá a zbaviť sa zodpovednosti za to, čo sa bude stavať a diať na území, ktoré "spravuje", teda za ktoré bude inkasovať.
Čím bohatší investor a čím veľkolepejšie plány, tým lepšie.
Kto už by prihliadal na obyvateľov - domorodcov!?

Je to ako s Manhattanom - predáme to za pár guličiek a potom tu bude múzeum o pôvodnom obyvateľstve.

Ale teraz vážne:
Slávny to disident proti komunizmu Janko Budaj spolu s ďalšími rozširovali niekedy okolo roku 1987 - 1988 takzvanú Bielu knihu o Bratislave - o tom, ako sa devastujú pamiatky, ako sa ničí a nenávratne mizne mestská zeleň, ako "komunistickej megalománii" ustupujú uličky Starého mesta, ako sa Petržalka utrhne vozovkou pre autá od centra mesta, ako vraj chcú radniční súdruhovia zničiť zeleň na námestí 4.apríla ( dnes vykachličkované námestia pri soche s rytierom Rolandom).

Stačilo by, aby dnešní radní páni naštudovali Bielu knihu a začali naprávať to, pred čím varoval Budaj a čo nakoniec dokončili demokratické magistrátne administratívy do roku 2006. A čo ďalej? Nuž treba sa predávať. A predať.
Alebo zmeniť ľudí na magistráte.

Reakcia na komentár
"Magistrát by mal prečítať aspoň Bielu knihu z roku 1988"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.