hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

14. 12. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuČeské přijetí frankfurtské školy

Pavel Siostrzonek

Tématem tohoto článku či malé studie by měla být česká recepce děl myslitelů, jež jsou spjati s frankfurtskou školou kritické teorie. Konkrétně mám na mysli autory jako Max Horkheimer, Theodor W. Adorno, Herbert Marcuse, Erich Fromm a Jürgen Habermas 1) a soustředit se budu především na období šedesátých let, kdy jejich vliv na české myšlení byl největší. Sporá recepce na konci let třicátých představovala jen jakýsi prolog, na nějž nebylo přímo navázáno a sedmdesátá léta přinesla v podstatě jen dosti hrubou kritiku frankfurtské školy jako jednoho ze zdrojů tzv. marxistického revizionismu. Nechci uvádět jen výčty studií a článků o kritické teorii či kritickou teorií inspirovaných, ale pokusím se i odpovědět na otázku, proč se v daných obdobích u nás projevil zájem o myšlenky výše zmíněných autorů, tj. na otázku, jaká společenská a intelektuální konstelace vedla k tomu, že byli překládáni, že se o nich mluvilo a psalo a že případně ovlivnili teoretiky české.

(04. 02. 2005)Linka na dnesJedlo miesto zbraní

Ľudia, ktorí kŕmia hladných. Nie, naozaj. Slovenská „pobočka" Food Not Bombs, organizácia, či skôr veľmi voľné združenie, ktorá vyvára vegánsku stravu pre ľudí žijúcich na ulici či inak postihnutých, aj ako výraz odporu voči vojne.


Komentáre
k článku: Alternativy neoliberalismu
(zo dňa 08.02.2006, autor článku: David Harvey)

Komentár zo dňa: 08.02.2006 20:40:58
Autor: Peter Zajac-Vanka (@)
Titulok: Aplikácia na Slovensko
Výborne, to je "zásah do čierneho"! Táto téma presne konvenuje slovenskej spoločensko-politickej situácii, keď boli reformné kroky prvej i druhej Dzurindovej vlády opozíciou označené ako ultraliberálne a neoliberálne a naopak, Drurindovi "reformátori" viď Mikloš, Zajac, Kaník a spol. unisono vyzývali politických oponentov, že nech predložia alternatívy, vedomí si toho, že ALTERNATíVA presne v zmysle tohoto príspevku by znamenala popretie práve "úspešne" vybudovaného kapitalizmu na Slovensku a posun k smerovaniu do nekapitalistického vývoja.

Toto vedomie ideologickej nadradenosti a pyšnej samoľúbosti priviedlo slovenských neoliberálnych reformátorov tam, kde dnes sú - k permanentnej politickej kríze, dokonca k súboju ideológií ( štiepenie liberálov, odpor konzervativcov, dokonca najnovší odchod kresťanských demokratov z ideologických dôvodov z vlády).
Kde na to slovenskí neoliberáli brali odvahu? Aj tu je odpoveď v príspevku:
"Vůdcové USA šíří po celém světě - se značnou podporou domácí veřejnosti - představu, že americké neoliberální hodnoty jsou univerzální, svrchované, a že pro ně stojí za to zemřít." Slovenské neoliberáli našli svoj veľký vzor ako kedysi Gottwaldovci, takisto mimo európskeho kultúrno-historického priestoru.

Osobne poznamenávam, že som skôr očakával pád vlády SR kvôli ideologickému postoju neoliberálov, ak by sa im do reforiem niekto miešal, ale ako to vyzerá, moc chutí všetkým, aj keď sa im už rozsypala strana, aj keď už pominul dôvod byť vo vláde ako nestranník, moc má svoje čaro a naši neoliberáli ešte stále nie sú dostatočne ortodoxní.


Reakcia na komentár
"Aplikácia na Slovensko"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.