hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

19. 05. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuVláda, ktorá panuje iba hlavnému mestu

Robert Fisk

Na míle južne od Bagdadu sa nám včera naskýtal ten istý obraz: prázdne policajné stanice, opustené iracké armádne a policajné stanovištia, policajné vozidlá zničené raketami, všade pozdĺž hlavného ťahu z Hilláhu po Nadžáf. Jednoducho, Afganistan číslo dva. Teraz už chápem, prečo iracká vláda a západní diplomati vystríhajú novinárov, aby nejazdili von z Bagdadu. Je to nebezpečné. Moja vlastná strastiplná cesta po diaľnici č 8, dejisku vraždy najmenej pätnástich občanov Západu, dokázala, že vplyv irackej vlády zostavenej Spojenými štátmi sotva dosahuje na územia južne od hlavného mesta. Irackých policajtov som videl jedine v sunnitskom meste Mahmudíja, kde v iráckom náborovom centre minulý týždeň v aute explodovala nálož.

(26. 07. 2004)Linka na dnesĽavica.sk

Pokus vytvoriť na Slovensku portál pre všetko ľavicové. Zatiaľ stojí na pleciach jediného človeka, no napriek tomu svojou aktuálnosťou a profesionalitou stojí za pozornosť.


Komentáre
k článku: Pokusy uniknout logice kapitalismu
(zo dňa 01.02.2006, autor článku: Slavoj Žižek)

Komentár zo dňa: 06.02.2006 23:11:03
Autor: Peter Zajac-Vanka (@)
Titulok: Aha, tu je problém, Peter G.
Tak tu je problém zamotania sa našej diskusie:

Vaše tvrdenie:POSTOJE KOLEGOV Z BÝVALÉHO DISENTU.

Nechcem sa pridávať k tomuto uhlu pohľadu zámerne, pretože asi si dnes môžem úprimne povedať, že aj keď som nebol ani Štb, ani člen KS, a dokonca ani nie aktívny zväzácky funkcionár, považujem sa za človeka stojaceho na "opačnej strane barikády" zvanej disent.
Prečo?
Zmena režimu ma pripravila o profesiu i o pomaly, bez straníckej príslušnosti a len odborne, budovanú kariéru ( v 33 roku som bol pracovník zahraničného obchodu, a úspešný i bez červenej knižky) a dodnes som sa nevrátil na životnú úroveň, ktorú som mal ( pomerne, nie v absolútnom vyjadrení) už v roku 1989. Videl som priveľa falošnosti ( aj u bývalých členov disentu a Havla zvlášť) a hlúpeho rozhodovania o osudoch občanov Československa, aby som sa nevyjadroval z iného uhlu pohľadu na Václava Havla:
Jeho filozofické postoje sú možno fajn pre partu pri pive a možno i pre pôdu akademického seminára, ale že zobral tú drzosť pokrútiť osudy miliónov ľudí zas v opačnom znamienku ako tí, voči ktorým pán Havel disentoval, to je dodnes neodpustiteľné a neospravedlniteľné. Dodnes mi znie to heslo: "Nie sme ako ONI." A ja vždy pridám - "lebo sme horší"...

Práve preto som odporúčal článok medializovať - sú v ňom časti, ktoré doteraz málokto tušil v súvislosti s Havlom, ako ho príliš pozitívne "spromovali" masmédiá.

Nechcem, aby sme sa rozdiskutovali o dobe a o postojoch, ale teraz máte pred sebou uhol pohľadu na osobnosť Václava Havla tak, ako ho berú tí, ktorí "prekukli" jeho filozofiu, v ktorej je priveľa chýb na to, aby mohol byť tak bezo zbytku obdivovaný a uznávaný.
Nemôžem si pomlcť, nikdy sa nebude dať rovnať a ani postaviť vedľa osobnosti T.G.Masaryka, napríklad.

Reakcia na komentár
"Aha, tu je problém, Peter G."

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.