hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

15. 12. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuRůznými taktikami proti společnému nepříteli

Egon Bondy

Chci reagovat na výzvu soudruha Marcose, jednoho z velitelů EZLN v Chiapasu, s jejímž překladem jsem se seznámil v samizdatovém (sic!) časopise levicových křesťanů (tento překlad přinesly na internetu Britské listy - pozn. BL), který je distribuován zdarma a vychází jen díky finanční podpoře svých čtenářů v Praze – dnešní České republice. Upozorňuji, že mi již bude 75 let a patřím k „intelektuálům,“ které právem s. Marcos důrazně kritizuje, a mohu jen potvrdit, že má pravdu. Doufám jen, že mohu říci, že jsem se jaksi instinktivně ubránil oněch jejich zlozvyků, jež jim s. Marcos vytýká. Jako levicový marxista jsem od r. 1948 důsledně stál na antistalinistické pozici, aniž bych přitom přejal jinou neméně jednostrannou indoktrinaci, např. trockistickou. A také jsem nežil ve věži ze slonoviny, ale na nejnižší příčce sociální stratifikace – tedy pauper mezi paupery: byl jsem odkázán na nejnižší invalidní důchod.

(13. 05. 2004)Linka na dnesRifondazione comunista

Je až bolestne neuveriteľné, že talianska Strana komunistickej obnovy a naša KSS patria do tej istej politickej „rodiny" - ale koniec koncov, aj ku kresťanstvu sa hlásia na jednej strane bosonohí latinskoamerickí kňazi žijúci v chudobe a s chudobou a na druhej strane zase fašistickí pohrobkovia Hlinkovej gardy... Partito rifondazione comunista skutočne nie je komunistickou stranou na ten štýl, na aký sme u nás zvyknutí. Je jednou z najdôležitejších predstaviteliek „tretej ľavice" (t. j. ani sociálnodemokratickej, ani starokomunistickej) - a možno-možno dokonca jednou z lastovičiek ľudskejšej budúcnosti... Uvidíme.


Komentáre
k článku: Nobelova cena za ekonomii je podfuk
(zo dňa 23.02.2005, autor článku: Hazel Hendersonová)

Komentár zo dňa: 22.12.2005 20:40:01
Autor: Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulok: Ekonómia je zmesou vedy a pavedy
Ekonómia sa sklada z dvoch časti:
A. Pôvodná ekonómia je veda o hospodárení v domácnosti (pôvod: grécke slovo oikonomia). Ide o spojenie dvoch slov: "oikos" , čo znamená dom alebo domáce hospodárstvo a "nomos" , čo znamená zákon. Táto časť ekonómie má všetky atributy exaktnej vedy. Používa sa vo vnutropodnikovom riadení ekonomických procesov. V tejto časti ekonómie vždy platí, že 2+2=4 nakoľko nepracuje s takými iluzórnými veličinami ako je "zisk a strata". Jednoducho v domácnosti sa neokrádame.
B. Na toto exaktné ľudské poznanie sa "nalepil" obchod, ktorý nemá nič spoločné s exaktnou vedou. Ide o "ekonomické bojové umenie" ktoré rieší "ekonomické" vzťahy medzi domácnosťami formou vzajomného okradania sa a preto tu existujú pri vymene produktov vopred nedefinovateľné hodnoty - "zisk a strata". Tak ako sa v žiadnej vojne nedá vypočítať vopred množstvo obetí, tak nemožno vypočítať vopred ani zisk a stratu v ekonómii.
Nobelové ceny sa udeľujú predovšetkým za "objavy" v tejto "B" oblasti, nuž ak sa ceny udeľujú za "bojové umenie" mali by ich dostávať aj generáli ktorí víťazili na bojových poliach.
Že ide o absurditu? samozrejme ale o tom treba mlčať pretože opraty držia v rukach "najlepší ekonomický vojvodovia na tejto planéte". Ak Ste sa aj s touto myšlienkou stotožnili tak sa k tomu nepriznajte, lebo vyjdete na posmech.
V Michalovciach 22.12.2005

Reakcia na komentár
"Ekonómia je zmesou vedy a pavedy"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.