hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

15. 12. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuHor' sa na bicykle, páni!

George Monbiot

„Sú ľudia, ktorí majú trafené nápady,“ hovorí sa v novom politickom volebnom šote amerických republikánov. „Napríklad uvaliť vyššie dane na benzín, aby ľudia menej chodili autom. Konkrétne – John Kerry.“ Záber na mužov v oblekoch, ako idú na bicykloch. Žiaľ, toto obvinenie je nepravdivé. Kerry sa dožaduje nízkych cien ropy. Chce, aby George Bush uvoľnil zásoby zo strategických rezerv a presvedčil Saudskú Arábiu, aby zvýšila produkciu. Varuje Američanov, že ak prezident nezakročí už čoskoro, bude sa musieť voziť do práce v jednom aute s Dickom Cheyneym. Muži na bicykloch či deliaci sa o auto? Hádam to šialenstvo nemá konca?

(18. 06. 2004)Linka na dnesSociálne diskusné fórum

Zaujímavá, informatívna webstránka - fórum o témach sociálnej politiky. Oficiálne nestranná a nestranícka, ale určite užitočná pre tých, ktorí sa o tieto témy zaujímajú skôr zo sociálneho, ako "antisociálneho" uhla. Sponzorované nadáciou nemeckej sociálnej demokracie Friedrich Ebert Stiftung.


Komentáre
k článku: Štrajk miliónov proti daňovej reforme
(zo dňa 02.12.2004, autor článku: Jakub Topol)

Komentár zo dňa: 08.12.2004 14:15:41
Autor: Viliam Búr (alexander2000@post.sk)
Titulok: Vysoke dane nas zachrania... a do ust zacnu padat pecene holuby
Joj, Michale, to bola trápna podpásovka... Máš na viac.

Saktor už raz úspešne vyzval do štrajku a železničiari poslušne napochodovali... pár firiem vďaka tomu utrpelo straty, pár ľudí prišlo o prácu. Že mu to nevyšlo po druhýkrát? Nuž, dovtedy sa s krčahom po vodu chodí,... Neboj sa, ešte si užije svoje dni slávy po Ficovom boku.

K roli nočného strážnika poviem len toľko, že by som rád videl, keby si náš štát aspoň túto rolu plnil poriadne. Aby nebolo Slovensko plné výpalníkov, na ktorých v konečnom dôsledku doplácame všetci (v podobe zvýšených cien všetkého). Aby človek nemusel dávať úplatky aj za veci, ktoré mu sociálne cítiaci štát údajne poskytuje zadarmo. Takisto by som bol zhovievavejší k štátu v roli strážcu školstva, keby to školstvo bolo kvalitné. Lenže nie je. A odpoveď, že naň treba viac peňazí, ma tiež neuspokojuje - najmä keď sa nikto nechce záväzne vyjadriť, koľko už bude stačiť, a čo presne za to bude. Čo ak dáme na školstvo dvakrát toľko ako dnes a dočkáme sa iba odpovede "stále málo"?

Žiaľ, vysoké dane tiež nie sú všeliekom. Môžeš ich zvyšovať len do istej výšky - teoreticky 100% - a viac už sa nedá. A keď zistíš, že ani vtedy nič nefunguje, budeš v koncoch. Potom už nezostane nič iné ako vymýšľať si rôznych škodcov, nepriateľov režimu, a podobne. A to všetko tu už raz bolo.

Oceňujem (z technického hľadiska) narážku na Mikiho. Miki je ovšem púhy klamár, ktorý znižovanie daní nemá ani v malíčku (sám z nich predsa ako politik žije). A teraz si ako znalec ekonómie na domácu úlohu zober daňové priznanie priemerne zarábajúceho Slováka a spočítaj si: (a) koľko zaňho zaplatil štátu zamestnávateľ, (b) koľko zaplatil štátu on sám, (c) koľko ešte zaplatí štátu na DPH, a (d) koľko mu vôbec zostane. A potom povedz, či "a+b+c" je alebo nie je väčšie ako "d". Keby mu toľko z platu strhával zamestnávateľ, nazveš ho bez váhania vykorisťovateľom. Ale keď to robí štát - pre blaho väčšiny (a svojich úradníkov) - tak je to OK.

Reakcia na komentár
"Vysoke dane nas zachrania... a do ust zacnu padat pecene holuby"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.