hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

04. 07. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuBudovanie impéria

James Petras

Týždenník Slovo v poslednom decembrovom čísle roku 2003 priniesol zaujímavú úvahu amerického filozofa Michaela Walzera s názvom „Existuje americké impérium?“. Autor v rozsiahlom článku dospieva k zápornej odpovedi a jednotlivé otázky fungovania americkej moci vo svete vysvetľuje skôr s pomocou konceptu hegemónie. Americký politológ James Petras sa naopak vracia k pojmu impéria či imperializmu a analyticky s ním pracuje pri vysvetlení súčasného svetového diania i zmien v zahraničnej politike USA. Nasledujúci, v júni zverejnený text je úvodnou časťou z 51-stranovej práce o dynamike vzťahov medzi USA a krajinami a hnutiami Latinskej Ameriky. (prekladateľ)

(09. 01. 2004)Linka na dnesProti prúdu (Nota bene)

Združenie, ktoré vydáva bezdomovecký časopis Nota bene. Organizácia, ktorá neláme palicu ani nad tými najponíženejšími ľudskými bytosťami a nie rečami, ale v praxi dokazuje, že každý jeden človek má svoju hodnotu.


Komentáre
k článku: Štrajk miliónov proti daňovej reforme
(zo dňa 02.12.2004, autor článku: Jakub Topol)

Komentár zo dňa: 08.12.2004 13:45:37
Autor: Viliam Búr (alexander2000@post.sk)
Titulok: Re: Re: Re: metodologicka chyba
Súhlasím, že tyrania väčšiny je výnimočný jav, dokonca by som povedal, že neexistujúci - ak sa na takú situáciu pozrieme bližšie, podľa mňa skoro určite zistíme, že je to vlastne tyrania nejakej skupiny ľudí, ktorej sa podarilo ovládnuť myslenie väčšiny. No ale v podstate som tým chcel povedať, že demokracia bez ľudských práv (vrátane práva užívať plody svojej práce nezaťažené viac než spravodlivou daňou) je tyraniou toho, kto si získa sympatie väčšiny (čiže tyraniou populistov).

Problém podnikov a nadnárodných korporácií je v niečom inom, konkrétne vo fikcii nazývanej "právnická osoba", čiže v predstave, že nejaký abstraktný celok je to isté ako človek, a teda mu náležia rovnaké práva. To je jasná blbosť.

Celkom iná téma sú však živnostníci - pár osobne poznám, a sú to normálni smrteľníci, dokonca ani pod čapicami neskrývajú čertovské rožky. Ich spôsob obživy sa od bežného zamestnanca líši tým, že nemajú stabilného zamestnávateľa, a so štátom si papierové záležitosti vybavujú osobitným spôsobom. Na tom nevidím nič utopické.

K poslednému odstavcu - aby sme nešli z extrému do extrému, pripúšťate dúfam, že existuje aj niečo také ako leniví ľudia? (Ja o tom nepochybujem, stačí mi pozrieť do zrkadla.) Len musíme túto lenivosť všetci občas prekonávať, inak by sme ani ráno nevstali z postele. Súhlasím, že niektorí ľudia sú v ťažšej situácii a musia sa prekonávať viac ako iní; a nie je to spravodlivé. Ale poznám ľudí, ktorí začínali v ťažkých podmienkach a vypracovali sa k úspechu; a takisto iných, ktorí na tom boli spočiatku lepšie... a nič. Isteže nemožno každý neúspech vysvetľovať lenivosťou. Na druhej strane, trestať každý úspech (napríklad progresívnou daňou) znamená, že ho tiež vysvetľujeme niečím nepekným. A považovať každého usilovného a schopného človeka automaticky za darebáka je podľa mňa tiež vážny problém.

Reakcia na komentár
"Re: Re: Re: metodologicka chyba"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.