hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

12. 12. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuProtest - pro test

Jaro Dunaj

Tak si pomaly ale iste zvykáme na zátarasy v mestách, osobné prehliadky, odklonenú verejnú aj osobnú dopravu. Policajtov v civile nahrádzajú kamery, skenery a všeliaké iné potvorstvá. Aby sme dokázali že je to všetko treba, tak niekto spriaznený šuchne do igelitky šulec nejakej "Explosivo Plastico" samozrejme tak, aby ani náhodou nebuchla, a keď by buchla, tak rozmetá len smeti z kontajnera. Iných smetí sa ani nedotkne, lebo nemôže. Správy sú plné rečí o čoraz zbytočnejšom NATO. Pomaly ale iste sa menia na predvádzanie zopár samoľúbych manekínov alebo postarších skínov v oblekoch. Všetci sa trasú nad teroristickým krajcom chleba a špekuľujú ako z neho uhryznúť čo najväčšie sústo.

(01. 06. 2004)Linka na dnesSedmá generace

Mesačník českého Hnutí Duha. Časopis zachováva primeranú rovnováhu medzi praktickými, každodennými problémami a hlbšími teoretickými otázkami. Asi to najkvalitnejšie, čo sa v česko-slovenskom priestore v rámci environmentalizmu a sociálnej ekológie vydáva.


Komentáre
k článku: Štrajk miliónov proti daňovej reforme
(zo dňa 02.12.2004, autor článku: Jakub Topol)

Komentár zo dňa: 08.12.2004 13:45:37
Autor: Viliam Búr (alexander2000@post.sk)
Titulok: Re: Re: Re: metodologicka chyba
Súhlasím, že tyrania väčšiny je výnimočný jav, dokonca by som povedal, že neexistujúci - ak sa na takú situáciu pozrieme bližšie, podľa mňa skoro určite zistíme, že je to vlastne tyrania nejakej skupiny ľudí, ktorej sa podarilo ovládnuť myslenie väčšiny. No ale v podstate som tým chcel povedať, že demokracia bez ľudských práv (vrátane práva užívať plody svojej práce nezaťažené viac než spravodlivou daňou) je tyraniou toho, kto si získa sympatie väčšiny (čiže tyraniou populistov).

Problém podnikov a nadnárodných korporácií je v niečom inom, konkrétne vo fikcii nazývanej "právnická osoba", čiže v predstave, že nejaký abstraktný celok je to isté ako človek, a teda mu náležia rovnaké práva. To je jasná blbosť.

Celkom iná téma sú však živnostníci - pár osobne poznám, a sú to normálni smrteľníci, dokonca ani pod čapicami neskrývajú čertovské rožky. Ich spôsob obživy sa od bežného zamestnanca líši tým, že nemajú stabilného zamestnávateľa, a so štátom si papierové záležitosti vybavujú osobitným spôsobom. Na tom nevidím nič utopické.

K poslednému odstavcu - aby sme nešli z extrému do extrému, pripúšťate dúfam, že existuje aj niečo také ako leniví ľudia? (Ja o tom nepochybujem, stačí mi pozrieť do zrkadla.) Len musíme túto lenivosť všetci občas prekonávať, inak by sme ani ráno nevstali z postele. Súhlasím, že niektorí ľudia sú v ťažšej situácii a musia sa prekonávať viac ako iní; a nie je to spravodlivé. Ale poznám ľudí, ktorí začínali v ťažkých podmienkach a vypracovali sa k úspechu; a takisto iných, ktorí na tom boli spočiatku lepšie... a nič. Isteže nemožno každý neúspech vysvetľovať lenivosťou. Na druhej strane, trestať každý úspech (napríklad progresívnou daňou) znamená, že ho tiež vysvetľujeme niečím nepekným. A považovať každého usilovného a schopného človeka automaticky za darebáka je podľa mňa tiež vážny problém.

Reakcia na komentár
"Re: Re: Re: metodologicka chyba"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.