hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

10. 07. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuMichalovi Polákovi

Michal Kaščák

Milý Michal. Mýlite sa, a to dokonca v podstate. Pletiete ideály s otázkou, ako je to s vyúčtovaním - to mi je vždy podozrivé. Ak Vás to trápi - náklady na festival hradí Agentúra Pohoda.

(13. 07. 2004)Linka na dnesEgon Matzner

Nedávno predčasne zosnulý profesor Matzner (manžel bývalej rakúskej veľvyslankyne na Slovensku) sa vo svojej práci zaoberal dôsledkami monopolárneho svetového poriadku, globalizáciou kapitálových trhov a privatizáciou. Bol jedným z mála predstaviteľov „oficiálnej ľavice", ktorí nepodľahli presvedčeniu, že vyhrať sa dá len opustením princípov.


Komentáre
k článku: Štrajk miliónov proti daňovej reforme
(zo dňa 02.12.2004, autor článku: Jakub Topol)

Komentár zo dňa: 07.12.2004 21:48:07
Autor: Michal Polak (hejrup@hejrup.sk)
Titulok: Nizke dane nas zachrania... a do ust zacnu padat pecene holuby
Zneuzijem svoje osobne znalosti o Viliamovi Burovi a vzhladom na jeho zalubu v sci-fi poviem, ze asi uz zije na nejakej inej planete, pripadne v alternativnom vesmire.

Inak by asi sotva mohol vypustit z ust, ze "keď Saktor zavelí "do štrajku", ľudia pôjdu, ako ovce". Iba ak by to myslel ako vtip. Lebo ak si to este nevsimol, Saktor uz raz "zavelil"... a ani pes po nom nestekol, bohuzial, napriek tomu, ze pomery su donebavolajuce. Ak Viliam nevie, o com hovorim, nech si pozrie napr. <http://www.hejrup.sk/view.php?cisloclanku=2003101201>

Podruhe, ak niekto nerozlisuje medzi "nebrat" a "davat", tak su to presne ti isti ludia, ktori znizovanie dani odovodnuju - t. j. privrzenci ortodoxnej ekonomie. Prave pre nich je nezarobena koruna rovna korune vzatej, a naopak koruna nezobrata rovna korune darovanej - ako si mozno polahky overit v kazdej zaciatocnickej ucebnici ekonomie. Ak niekto teda nie je schopny chapat tento rozdiel, nie su to ti, ktori sa snazia zachovat aspon zakladnu uroven verejnych sluzieb, ale naopak vladnuci neoliberali, ktori sa za hojneho povzbudzovania Viliamami Burami snazia okyptit stat len na uroven nocneho straznika.

Lebo - po tretie - toto je korenom veci a zaroven aj jadrom clanku, co Viliamovi akosi uniklo. V clanku, ani v realite sa nehovori o nejakej _abstraktnej_ danovej reforme, ako v jeho komentari, ale o konkretnom plane, v Taliansku i na Slovensku. Vysledkom tohto konkretneho planu je - citujme - "znižovanie výdavkov na služby určené obyvateľom. V oboch prípadoch štát znižuje reálne financovanie školstva, zdravotníctva, verejnej dopravy atď." Logickym vysledkom je, opat ako sa presne hovori v clanku - "že čosi na nižších daniach ušetria aj tí najmenej zarábajúci, ale práve im sa najviac zvýšia výdavky na nevyhnutné potreby. V konečnom dôsledku teda na takejto daňovej politike finančne prerobia, lebo zvýšenie čistej mzdy je nižšie, než treba na zaplatenie vyšších poplatkov v školstve, zdravotníctve či vyššieho cestovného." Z tohto je dalej zrejme, ze na "reforme" skutocne vyrazne zarobia bohati, z ktorych hladiska su spominane polozky smiesne, ale zato danove "ulavy" obrovske.

Nie je na tom nic nepochopitelne, ale chcelo by sa to venovat viac realnym faktom, nez uletom o dvojnasobnych platoch, ktorym uz neveri ani ich vierozviest Miki Dzurinda. Zato im zrejme aj pri svojej nepopieratelne vysokej inteligencii (neironizujem) z mne neznamych dovodov stale veri Viliam Bur.

Reakcia na komentár
"Nizke dane nas zachrania... a do ust zacnu padat pecene holuby"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.