hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

06. 12. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuNáš súdruh
George Orwell

Michal Polák

"Musíte si to prečítať, pane. Potom pochopíte, prečo musíme na boľševika zhodiť atómovú bombu!" V týchto slovách, ktoré v päťdesiatych rokoch adresoval newyorský kníhkupec istému významnému ľavicovému historikovi, je stručne a prehľadne zhrnutý prevládajúci postoj k Georgeovi Orwellovi a jeho románu 1984. Orwellovo dielo sa bralo a dodnes berie ako "ideologická superzbraň" studenej vojny, nemilosrdne zasahujúca samotné srdce socializmu. Jeho autor, ktorý zomrel v londýnskej nemocnici práve pred päťdesiatimi rokmi (napísané v r. 2000 - pozn. hej rup!), je hrdinom pravice, akoby bol neochvejným zástancom slobody, demokracie a voľného trhu. No všetko je inak, a Orwell by sa nad slovami spomínaného kníhkupca asi zhrozil – a nielen preto, že sám vynález jadrových zbraní považoval za katastrofu.

(02. 02. 2000)Linka na dnesRifondazione comunista

Je až bolestne neuveriteľné, že talianska Strana komunistickej obnovy a naša KSS patria do tej istej politickej „rodiny" - ale koniec koncov, aj ku kresťanstvu sa hlásia na jednej strane bosonohí latinskoamerickí kňazi žijúci v chudobe a s chudobou a na druhej strane zase fašistickí pohrobkovia Hlinkovej gardy... Partito rifondazione comunista skutočne nie je komunistickou stranou na ten štýl, na aký sme u nás zvyknutí. Je jednou z najdôležitejších predstaviteliek „tretej ľavice" (t. j. ani sociálnodemokratickej, ani starokomunistickej) - a možno-možno dokonca jednou z lastovičiek ľudskejšej budúcnosti... Uvidíme.


Komentáre
k článku: Chceš sa stať vrahom? Pohoda!
(zo dňa 12.07.2004, autor článku: Michal Polák)

Komentár zo dňa: 13.07.2004 14:21:08
Autor: Michal Kascak (michal@pohodafestival.sk)
Titulok:
Mily Michal. Mylite sa, a to dokonca v podstate. Pletiete idealy s otazkou, ako je to s vyuctovanim - to mi je vzdy podozrive. Ak Vas to trapi - naklady na festival hradi Agentura Pohoda.
Keby Vas prisopevok nebol smutny, bol by len obycajne trapny. Zneuzivate dokonca nestastie ludi, ktori prisli o svojich blizkych v Iraku na nezmyselne konstatovania, to je priam neodpustitelne a svedci to o Vasej absolutnej necitlivosti. Ak chcete svoje nazory prediskutovat - sme otvorena spolocnost - mate super prilezitost na festivale pocas diskusie. Armada sa profesionalizuje - aj mne bola protivna v casoch, ked bola "povinnou zabavkou" - teraz je to vsak zalozene na dobrovolnosti. Vadilo by Vam, keby bola Pohoda na zeleznicnej stanici a podielali by sa na nej zelezniciari? Aj ti maju uniformu, aj zelezniciarom sa mozete stat iba ak chcete. A argument proti zeleznici sa da tiez najst: nehody na priecestiach,vyrub stromov, prepravovanie skodlivych latok, atd.
Je naozajstnym posunom, ak mozme robit festival v priestore, ktory patri armade. Nerobime naoplatku nic, iba sa slusne spravame - tak, ako by sa mal spravat kazdy najomnik voci svojmu najomcovi.

Reakcia na komentár
""

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.