hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

16. 12. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuNebyla jen Milada Horáková

Ondřej Slačálek

Pětapadesáté výročí justiční vraždy „Milady Horákové a společníků“ jistě využijí antikomunisté k opakování své mantry: „Co od Marxe jest, od ďábla jest.“ Příliš se nepřipomíná další člověk popravený 27. června 1950. Záviš Kalandra, slovy dobového tisku „nejhnusnější, nejodpornější postava celé této galerie zrádců“, strávil druhou světovou válku v nacistických koncentračních táborech a KSČ si jej vyhlédla jako jednu ze svých prvních obětí. Jinak ale s Miladou Horákovou mnoho společného neměl. Mezi válkou a únorem 1948 nebyl politikem, přetlačujícím se se stalinisty o moc ve hře podle jejich pravidel, ale publicistou, který otevřeně varoval před nástupem stalinismu. Vedle toho se věnoval historii (došel mimo jiné k zajímavému názoru, že svatý Václav nebyl historickou postavou, ale pohanským bohem, jehož si přivlastnily křesťanská legendy). Poprava mu znemožnila dokončit pokus o vyrovnání s freudovskou psychoanalýzou.

(28. 06. 2005)Linka na dnesJedlo miesto zbraní

Ľudia, ktorí kŕmia hladných. Nie, naozaj. Slovenská „pobočka" Food Not Bombs, organizácia, či skôr veľmi voľné združenie, ktorá vyvára vegánsku stravu pre ľudí žijúcich na ulici či inak postihnutých, aj ako výraz odporu voči vojne.


Komentáre
k článku: Chceš sa stať vrahom? Pohoda!
(zo dňa 12.07.2004, autor článku: Michal Polák)

Komentár zo dňa: 12.07.2004 14:48:25
Autor: Michal Polak (hejrup@hejrup.sk)
Titulok: Re: Je to v Pohode?
Mily Miro,

ze armada sa do toho zapojila zrejme najma preto, ze je to na letisku, mi je samozrejme jasne. Aj preto som napisal, ze mozno agentura Pohoda sla za MO, nie naopak.

Napriek tomu podstata veci sedi. To, ze Ti/Vam to pripada ako talafatka, mne prave dokazuje, ze je to dost hrozne. Pretoze Ti/Vam garantujem, ze v ziadnej zapadoeuropskej krajine by sa toto nemohlo stat. Berlinska Love Parade sponzorovana Bundeswehrom? Glastonbury Festival sponzorovany Ministry of
Defence? Kazdemu obcanovi danych krajin by sa zdvihol zaludok.

Pretoze Pohoda sa samozrejme na letisku konat nemusela (tak ako sa v minulosti nekonala). A sudnemu cloveku by ani enapadlo o to vojakov ziadat. Prave preto, ze by bolo jasne, ze to nebude zadarmo - a nehovorim o peniazoch. Aj mne pripadala ta Hudba Ozbrojenych sil ako dobra recesia - asi tak na sekundu, kym som si neuvedomil, o co tu kraca. Jednoducho, niektore
veci sa nerobia, ani ked sa tym usetri vela penazi. Je to podobne (aj ked nie rovnake, viem, nie je to uplne presne prirovnanie), ako keby vegetariani usporiadali svoj festival na uzemi byvaleho bitunka, ktory by im prenajali Masiarne spol. s r. o.

Nejde samozrejme o tom, ze hociktory z ucastnikov ma priamo na mieste zahoriet tuzbou vstupit do profesionalnej armady - ale o to, ze sa tym armade vytvara _vo vseobecnosti_ vytvara imidz, ako keby to bola taka fajn vec, taka pohodova. A to je prave ta nechutna manipulacia, to odporne, co mi na tom vadi.

Reakcia na komentár
"Re: Je to v Pohode?"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.